Ulaştırma Bakanlığından Cumhuriyet Gazetesine: Devletten 1 kuruş çıkmıyor!

Ulaştırma Bakanlığı Cumhuriyet Gazetesinin Kamu özel işbirliği projelerinin garanti ödemelerle devletin zarar ettiği yönündeki haberini bir açıkalamayla yalanladı. Ulaştırma Bakanlığından Cumhuriyet Gazetesine: Devletten 1 kuruş çıkmıyor! İşte o açıklama..

Tek kural ‘millî menfaat

Defaatle tekrarladığımız gibi, siyaset ve hizmet yarışında eleştiri, tenkit önemli roller üstlenmektedir. Bu nedenle muhalefetler, ülkelerin gelişimi için son derece kıymetli bir işleve sahiptirler. Burada, nezaket ve ahlâk dışında aşılmaması zorunlu görülen tek kural ise ‘millî menfaatler’dir. Ancak, uzun süredir tecrübe ediyoruz ki; muhalefet ve kendilerini onların ‘taşeronu’ olarak konumlamış bazı medya organları ülkemizin, milletimizin çıkarlarını bir kenara bırakmış, bu yolda ürettiğimiz proje ve hizmetleri yalan, iftira ve karalama ile itibarsızlaştırmaya soyunmuş durumdalar. Vatanın milletin menfaatine olan bütün işleri görmeye bile tahammül edemeyen Bu zihniyet; elbette Türkiye’nin en yüksek, dünyanın 5. en yüksek barajı Yusufeli Barajı ve Yusufeli Bağlantı Yolları’nın açılışını yapmamızı görmezden gelecekti. Öyle de yaptılar.

KÖİ gurur vesilesi

Onun yerine Bakanlığı’mızın devlet aklı ile planlandığı, doğu-batı demeden Türkiye’nin her bir köşesine aynı anda yatırım yapmamızı sağlayan, ülkemizi dünyaya mühendislik ihraç edecek seviyeye yükselten, yalnızca Türkiye’ye değil, komşularımıza, bölgemize, kısaca dünyaya ulaşım alt yapısı sunan vizyonumuzu karalamayı tercih ettiler. Bu vizyonumuzun sonucu olan Kamu-Özel Sektör İş Birliği (KÖİ) ile hayata geçirdiğimiz projeler; Türkiye’yi lojistik bir süper güç, dünya ticaret yollarında söz sahibi yapacak ‘ana stratejimizin’ birer parçalarıdır. Ülkemize, milletimize kazandırdıkları ve kazandıracakları ile birer gurur vesiledir.

devletimize toplam getirisi, 8,5 milyar avro

Bahsi geçen haberdeki ‘çarpıtmanın’ boyutlarının anlaşılması için bir örnek vermek yerinde olacaktır. Cumhuriyet gazetesinin haberinde yer alan “2023 yılında yapılacak yaklaşık 55 milyar liralık garanti ödemesine” karşılık, yüzlerce projemizden yalnızca biri olan Antalya Havalimanı ihalemizin devletimize toplam getirisi, 8,5 milyar avrodur. Bu tutarın 2 milyar 138 milyon avroluk kısmı, 28 Mart 2022 yılında peşinat olarak devletimize ödenmiştir. Diğer Kamu – Özel – işbirliği  projeleri olan Havalimanı ve Denizcilik projelerinin gelirleriyle bu rakamların çok üstünde gelir elde edildiği bilinmektedir.

37,5 milyar $ yatırım maliyeti

En önemlisi yatırım süresinde devletten 1 kuruş çıkmadan yaptırılmış 37,5 milyar $ yatırım maliyeti ve işletmeciler tarafından karşılanan işletme maliyetleri hiç düşünülmeden art niyetli haberleri de üzülerek görmekteyiz. Ayrıca sayın Bakanımızın Plan Bütçe Komisyonunda ki konuşmasında Atatürk Havalimanı hakkında gerekenler vizyonsuzlara ayrıntılı olarak da anlatılmıştır. Muhalefetin de onun taşeron medyasının da “Çamur at izi kalsın” yaklaşımıyla uzun süredir yürüttükleri karalama kampanyaları bizi bugüne kadar değil durdurmak, yavaşlatamadı bile. Bundan sonra da amaçlarına ulaşamayacaklar.

gençlerimizin geleceğini karartmalarına müsaade etmeyeceğiz

Ancak, burada asıl önemli olan ülkemize, milletimize sunulan hizmetlerin hedef alınması, böylece istihdamın, üretimin, ulaşımın, ticaretin önünün kesilmeye çalışılmasıdır. Ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar gençlerimizin geleceğini karartmalarına müsaade etmeyeceğiz. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, 2003-2021 yılları arasında ülke çapındaki 183 milyar doları aşan yatırımlarımızla; üretime 1 trilyon doların, Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’ya 520 milyar doların üzerinde katkı sağladık. Yaklaşık 18 milyon vatandaşımızın iş sahibi olmasına vesile olduk. Kimseye nasip olmayacak tarihi bir yatırım dönemi yaşadık; ülkemizin 100 yıllık altyapı ihtiyacını, 20 yılda büyük ölçüde tamamladık. “Halka hizmet, Hakk’a hizmettir” anlayışıyla milletimizin, ulaştırma ve haberleşme alanındaki yarına ait ihtiyaçlarını da planladık. 2053 yılına kadar sürecek ve 198 milyar dolara ulaşacak yeni yatırımlarımızı “2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı” kapsamında milletimizle paylaştık.

fazla heveslenmesinler

KÖİ projelerimiz, devletin kasasında bir kuruş harcanmadan, milletimizin cebinden bir lira çıkmadan yapılmakla kalmamış, orta ve uzun vadede devlete gelir getirme kapasitesine de sahip olmuştur. KÖİ uygulamalarımızın başarıları sınırlarımızı aşarken, Türkiye’ye sağladığı katkı takdirle izlenirken, emeklerimize karşı kasıtlı ve art niyetli bu yaklaşımlar, geleceğimiz gençlerimize daha güçlü ve bağımsız Türkiye bırakmak için bizleri motive etmektedir. O nedenle fazla heveslenmesinler, onlara rağmen bu millete hizmet etmeyi aşkla ve ilk günkü heyecanla sürdüreceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberi Paylaş:

Son dakika