Kripto Parada 15-22 Kasım 2022 haftasının gelişmeleri!

Bitcoin geçtiğimiz hafta %-0,11 değer kaybederek 313.069₺ seviyesine kadar gerilerken Ethereum ise %-6,30 oranında değer kaybetti. Kripto Parada 15-22 Kasım 2022 haftasının gelişmeleri!

Tether değer kazandı

Kripto varlıklarda sert düşüşler görülse de geçtiğimiz hafta dolar ve altın fiyatlarında artış yaşandı. Tether (USDT) geçtiğimiz hafta %0,21 oranında değer kazanırken Gram altın da ise geçtiğimiz hafta %1,03 oranında artış görüldü.

Kripto Para Ekosistemi

Glassnode, 13 Kasım’da Twitter’da bir gönderi paylaşarak borsalardan Bitcoin (BTC) çıkışlarının neredeyse tarihi bir seviyeye ulaştığını belirtti. Açıklanan verilere göre bu rakam aylık 106 bin BTC’ye ulaştı.

Popüler metaverse platformu The Sandbox

Popüler metaverse platformu The Sandbox‘ın kurucusu Sebastien Borget, 14-17 Kasım 2022 tarihlerinde Bomonti Hilton Otel’de gerçekleştirilen İstanbul Blockchain Haftası’nda konuşmacı olarak yer aldı. Konuşmasında metaverse vizyonunu ortaya koyan Borget, metaverse’ün yeni bir dijital devlet olduğunu ve sınırlarının bulunmadığını belirtti.

MetaGloria NFT’si üreterek

Terra Classic ağında 14 Kasım’da yeni bir NFT pazar yeri kullanıma açıldı. “MIATA” isimli platform, yolculuğuna 2 bin adet MetaGloria NFT’si üreterek başlayacak. Web3 faaliyetlerine ara vermeden devam eden ünlü spor giyim markası Nike, sanal ürünlerini piyasaya süreceği Swoosh adında bir platform oluşturdu.

12 haftalık dijital dolar test çalışması

Yapılan açıklamalara göre, Citibank, HSBC, Mastercard, Wells Fargo da dahil olmak üzere bankacılık devleri ve New York FED, 12 haftalık dijital dolar test çalışmasını başlattı. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, 18 Kasım tarihinden itibaren her gün bir BTC alımı yapacaklarını Twitter üzerinden açıkladı.

Ekonomik Gelişmeler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kasım ayına ilişkin Piyasa Katılımcıları Anketi’ni yayımladı. Buna göre enflasyon beklentilerinde sınırlı yükseliş izlenirken, yıl sonuna ve 12 ay sonrasına ilişkin kur beklentileri ise geriledi.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre yurt içindeki konut satışları 4 aydır hızlı bir şekilde düşüyor. Ekim ayındaki satışlar geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25 azaldı.

Zayıflayan ekonomik göstergeler

Uluslararası Para Fonu (IMF), dünya ekonomisine ilişkin beklentilerin, geçen ayki tahminlerinden daha karamsar olduğunu söyledi. IMF ekonomisti Tryggvi Gudmundsson “Şu anda çok fazla zorluk söz konusu ve zayıflayan ekonomik göstergeler ilerisi için daha fazla zorluğa işaret ediyor” diye vurguladı.

G20 Sonuç Bildirgesi

G20 Sonuç Bildirgesi yayımlandı. Bildirgede “G20 merkez bankaları, amaçlarına uygun şekilde fiyat istikrarını sağlamada güçlü kararlılığa sahip ve enflasyon beklentilerindeki fiyat baskılarını izliyor” ifadesi kullanıldı.
İngiltere’de ekim ayı enflasyonu tahminleri aşarak 41 yılın zirvesine çıktı. Bu durum İngiltere Merkez Bankası üzerinde faiz artırımlarına devam etme baskısını artırdı.

Elon Musk, geçen ekimde Twitter’ı satın aldı

Elon Musk, geçen ekimde Twitter’ı satın almasından bu yana platformda adeta yaprak dökümüne neden oldu. Musk’ın bu son hamlesiyle beraber birçok Twitter çalışanı işten ayrılırken ofisler kapatıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberi Paylaş:

Son dakika

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam engelleyici sebebiyle sitemizi görüntüleyemiyorsunuz. Lütfen kapatın ve tekrar deneyin.