Ak Parti’nin vergi ve ekonomi paketi komisyondan geçti, sıra genel kurulda

“Vergi ve ekonomi paketi” kanun teklifi TBMM bünyesindeki Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülerek kabul edildi.

Paketin içeriğinde reklam yasağı getirilmiş ancak hala ısrarla reklam veren gelir vergisi mükelleflerinin matrah hesaplamasında bu reklamlar için yapılan harcamalar gider gösterilemeyecek.

Bir veya birden daha fazla özel sağlık kuruluşunda mesleğini icra eden hekimlerin gelirleri serbest meslek kazancı düzenlemelerine göre vergilendirilecek.

Elektronik ortamda hazırlanan vergi dairesi evrakları onaylanmış olarak işlem görecek.

Vergi kaçırmanın cezası artacak

Vergi kaçırmak amacıyla hileli veya tahrif edilmiş belge düzenleyenlere yönelik hapis cezalarında üst sınır 3 yıldan 5 yıla çıkacak. Kayıtları yok edenler sahte olarak belge düzenleyenler için 5 yıl olan üst sınır ise 8 yıla yükseltilecek.

Ceza indiriminden faydalanabilmek için vergi mahkemesinde dava açılmamış olmaması, açılmışsa vazgeçilmesi gerekli şartlar arasında.

Muhtar gelirlerinde artış

Muhtarların maaş hesaplamalarının sonucunda eğer muhtar maaşı asgari ücretin altında kalırsa, aradaki fark ayrıca ödenerek maaşın asgari ücretin altında kalmaması sağlanacak.

Vergiyi netleştiriyoruz

Ak Parti’li Bülent Tüfenkçi komisyonda yaptığı konuşmada düzenlemenin gerekçesini anlattı.

19/01/2022 tarihinde 7351 sayılı yasayla Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 5’inci maddesinde düzenlemeler yapmıştık. Şimdi 22’nci maddeyle istisna kapsamını genişletmiş oluyoruz.

Özellikle fona iade noktasında elde edilen kazançların da vergiden istisna tutulmasın ı sağlamış oluyoruz. Yine, bu düzenlemeyle sermaye piyasasına ilişkin gayrimenkul yatırım ortaklıklarında ve onun alt kuruluşlarında vergi ihtilafları doğuyordu. Bununla özellikle münhasıran yatırım ortaklıkları olan gayrimenkul ortaklıklarında vergiyi netleştiriyoruz ve bunları istisna kapsamına alıyoruz, diğerlerini istisna kapsamından çıkarmış oluyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberi Paylaş:

Son dakika

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam engelleyici sebebiyle sitemizi görüntüleyemiyorsunuz. Lütfen kapatın ve tekrar deneyin.