Pençe operasyonlarının bilançosu açıklandı. Binin üzerinde terörist öldürüldü!

Türk Silahlı Kuvvetleri, Irak’ın kuzeyinde gerçekleştirdiği geçen yıl başlayan “Pençe Operasyonları” ile terör örgütüne en ağır darbeyi inirdi. 2019 yılında  Hakurk ile başlayan ve Sinat-Haftanin ile devam eden, Pençe Operasyonlarında şu ana kadar Kuzey Irakta toplam 1067 terörist öldürüldü.

  Pençe 1 Operasyonu’nda 126, Pençe -2 Operasyonu’nda ise 102 teröristi etkisiz hale getirildi

  Operasyon çerçevesinde Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı ateş destek vasıtalarının atışları ve Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı uçakların hava harekatıyla yumuşatılan hedef bölgesine hava hücum harekatıyla komandolar indirildi. Belirlenen hedeflerin başarıyla kontrol altına alınmasının ardından harekatın yeni safhasına geçildi. Devam eden operasyonun alanının genişletilmesiyle gerçekleştirilen Pençe-2 operasyonunda terör yuvaları parçalandı. Mehmetçik, Pençe 1 Operasyonu’nda 126, Pençe -2 Operasyonu’nda ise 102 teröristi etkisiz hale getirdi.

  Pençe-3 Operasyonu’nda etkisiz hale getirilen toplam terörist sayısı 102 oldu

  Hudut güvenliğine yönelik Hakurk’tan gelen tehdidin büyük oranda bertaraf edilmesinin ardından Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir sonraki hedefi Sinat-Haftanin bölgesindeki terör yuvaları oldu. Milli Savunma Bakanlığı 24 Ağustos 2019’da yaptığı açıklamada, “Hudut güvenliğini ileriden sağlamak, teröristlerle ait mağara ve sığınakları imha etmek maksadıyla Sinat-Haftanin bölgesinde Pençe -3 Operasyonu’nun başlatıldığını” açıkladı. Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı uçaklar, Kara Havacılık unsurları, SİHA/İHA’larla desteklenen operasyon çerçevesinde terör örgütüne ait hedefler tek tek imha edildi. Söz konusu operasyonlarla koordineli çok sayıda hava harekatı da gerçekleştirilirken Pençe-3 Operasyonu’nda etkisiz hale getirilen toplam terörist sayısı 102 oldu.

  81 hedef imha edildi

Terörle mücadelenin artan bir tempoda devam ettiği sonraki süreçte Milli Savunma Bakanlığı, 15 Haziran 2020’de yeni bir harekatın hayata geçirildiği, “Türk savaş uçakları teröristlerin inlerini başlarına yıkıyor” ifadesiyle duyurdu. Pençe-Kartal adı verilen operasyon çerçevesinde Irak’ın kuzeyinde teröristler tarafından üs olarak kullanılan Sincar, Karacak, Kandil, Zap, Avaşin Basyan ve Hakurk’taki terör hedeflerine hava harekatı düzenlendi. Teröristlere ait barınak, sığınak ve mağaralardan oluşan 81 hedefin imha edildiği operasyona yurt genelindeki muharip üslerden kalkan savaş uçaklarının yanı sıra, İHA’lar, HİK ile tanker uçakları da katıldı. Hava harekatlarında büyük oranda yerli ve milli akıllı mühimmat kullanıldı. Hava harekatının hemen ardından Mehmetçik bir kez daha terör hedeflerini imha etmek üzere Irak’ın kuzeyine harekat düzenledi. Pençe-Kaplan Operasyonu çerçevesinde Hava Kuvvetleri, ateş destek vasıtaları, ATAK helikopterleri, İHA ve SİHA’larla desteklenen komandolar hava hücum harekatıyla Haftanin’e intikal ettirildi.

  Bir sonraki hedef Gara

  Operasyon çerçevesinde belirlenen bölgelere komandolar karadan sızma harekatı gerçekleştirirken bazı komando birlikleri de helikopterlerle bölgeye indirildi. Operasyon sonucunda 228 terörist etkisiz hale getirildi. Takvimler 10 Şubat 2021’i gösterdiğinde Türk Silahlı Kuvvetleri bir kez daha terör hedeflerine yönelik büyük bir harekatı gerçekleştirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberi Paylaş:

Son dakika

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam engelleyici sebebiyle sitemizi görüntüleyemiyorsunuz. Lütfen kapatın ve tekrar deneyin.