Orbit Haber

Murat Kurum: Depremle Mücadele terörle mücadele kadar önemli

Murat Kurum: Depremle Mücadele terörle mücadele kadar önemli
23 Kasım 2022 - 17:04

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kağıthane Yahya Kemal Mahallesi’nde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm çalışmalarının ardından tamamlanan daire ve iş yerlerinin sahiplerine teslim töreni sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu. Murat Kurum: Depremle Mücadele terörle mücadele kadar önemli.

Deprem ülkemiz için milli güvenlik meselesi

Bakan Kurum, ”Depremle mücadele, terörle mücadele kadar önemlidir. Deprem ülkemiz için milli güvenlik meselesidir. Bu deprem vesilesiyle tüm Türkiye’ye çağrıda bulunmak istiyorum: Depremle mücadeleyi topyekun sürdürmek zorundayız. Sadece depremlerde, yaşadığımız afetlerde gündemimiz olmamalı. Bizim çocuklarımız, geleceğimiz, her şeyimiz. Bütün mücadelemizi de onlar için yapıyoruz. Onlara daha iyi bir gelecek, daha iyi bir şehir sunabilme amacıyla yapıyoruz” dedi. 

Teslim törenine katıldı

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kağıthane Yahya Kemal Mahallesi’nde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm çalışmalarının ardından tamamlanan daire ve iş yerlerinin sahiplerine teslim törenine katıldı. Tören sonrası Bakan Kurum, Düzce’de meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depreme ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu.

  ‘Depremle mücadele, terörle mücadele kadar önemlidir’

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Hep söylüyoruz: Türkiye bir deprem bölgesi. Depremle mücadele, terörle mücadele kadar önemlidir. Deprem ülkemiz için milli güvenlik meselesidir. Bu manada da toplumun tüm kesimleriyle birlikte 85 milyon vatandaşımız, depremle mücadele noktasında hareket etmek durumunda. Düzce’deki deprem noktasında, 1999 sonrasında yapılan iyileştirmeler, kentsel dönüşüm çalışmalarıyla yaklaşık yüzde 75’inin depreme karşı güvenli hale getirildiği bir süreçle karşılandı ve bu manada da hamdolsun yıkılan hiçbir binamız yok. Artçı depremler devam ediyor. Gerek az gerek orta olmak üzere hasarlı binalar var. Ekiplerimiz yoğun bir şekilde tüm ilimizde deprem hasarını hassasiyetle gerek laboratuvarımızda gerek araç ve cihazlarımızla birlikte tespitlerini yapıyorlar. İnşallah çok kısa bir süre içerisinde Düzce’de meydana gelen, depremde hasar gören binaların hasar tespitlerini tamamlayacağız” dedi.

  “Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını, taleplerini gidermeye devam edeceğiz”

  Vatandaşlara uyarılarda bulunan Bakan Kurum, “Bilhassa hasar olduğunu gören vatandaşlarımızın binalara tespitlerini bitirmeden girmemelerini rica ediyoruz. Çünkü olası artçı depremlerde az ya da orta hasar görmüş bir binamız, daha fazla hasar alabilir. Zaten bu manada AFAD, Kızılay; toplanma alanlarında vatandaşlarımızın barınma ihtiyacı da dahil olmak üzere tüm ihtiyaçlarını gideriyorlar. Biz de birazdan Düzce’mize gideceğiz. Hasar tespitlerini hızlı bir şekilde takip edeceğiz. Vatandaşlarımızın ihtiyaçları, talepleri varsa o talepleri giderme gayreti içinde olacağız. Daha önce İzmir’de, Elazığ’da, Malatya’da, Van’da, Bingöl’de yaşanan depremlerde ne yaptıysak, sayın cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde bütün bakanlıklarımızla birlikte vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını, taleplerini gidermeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

  “Gelin, bu dönüşüm sürecini hep birlikte yürütelim”

  Devam eden birçok kentsel dönüşüm projesi olduğundan bahseden Bakan Kurum, “Bu deprem vesilesiyle tüm Türkiye’ye çağrıda bulunmak istiyorum: Depremle mücadeleyi topyekun sürdürmek zorundayız. Sadece depremlerde, yaşadığımız afetlerde gündemimiz olmamalı. Bizim çocuklarımız, geleceğimiz; her şeyimiz. Bütün mücadelemizi de onlar için yapıyoruz. Onlara daha iyi bir gelecek, daha iyi bir şehir sunabilme amacıyla yapıyoruz. O yüzden biz bakanlık olarak bu manada 81 ilimizde yapmış olduğumuz sosyal konut projelerimizle, yeni sosyal konutlarımız da kentsel dönüşümde çok önemli katkı sağlayacak.

Sitemizde yayınlanan haberler telif ile korunmaktadır. Haberleri kopyalamayınız.

PartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHatti.comPartnerHatti.com