Ülkücü Kadınlar Derneği nerede?

Ülkücü Kadınlar Derneği, Türkiye’de faaliyet gösteren ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) çatısı altında yer alan bir kadın derneğidir. Ülkücü Kadınlar Derneği nerede?

Ülkücü Kadınlar Derneği’nin amacı

Orbit – Dernek, ülkücü hareketin kadın kolları arasında yer alır ve Türk milliyetçiliğinin savunucusu olarak bilinir. Ülkücü Kadınlar Derneği’nin amacı, Türk milliyetçiliği ve ülkücü hareketin fikirlerini yaymak, ülkemizin milli değerlerine sahip çıkmak, gençler arasında milliyetçilik bilincini geliştirmek ve kadınların siyasi ve sosyal hayatta daha etkin rol almasını sağlamaktır.

Milliyetçilik ve cinsiyet arasındaki ilişki

Milliyetçilik ve cinsiyet arasındaki ilişkide, milliyetçiliğin maskülen kurgusu kadınları “nesneleştirerek” işlev görür. Maskülen bir söylem inşa eden milliyetçi ideolojiler, kadınları ulusal meselelere çekiyor ve onları standartlaşmış hareket şablonlarında durmaya zorluyor.

Ülkücü kadınlar 1980 öncesi dönemde MHP’nin arka hizmetlerinde

Bu bağlamda, Ülkücü kadınlar 1980 öncesi dönemde MHP’nin arka hizmetlerinde olsalar da, MHP’nin 1990’larda bir dizi olay çerçevesinde kadınları daha fazla harekete geçirdiği görülüyor. Şüphesiz bu sadece bir “çağrı” ve “davet” süreci değil, aynı zamanda kadınlar aktif siyasi aktörler olarak hareket ediyor.

Türkiye’de MHP ve Ülkücü hareket “erkek/kadın”

Bu anlamda, Türkiye’de MHP ve Ülkücü hareket “erkek/kadın” bu çalışmada, Ülkücü kadınları; kadın dergileri aracılığıyla nasıl kimlikler oluşturduklarını, milliyetçi hareketle nasıl bağlantı kurduklarını ve kadınların milliyetçiliğin “maskülen kurgusu” ndan çıkıp çıkamayacaklarını tartışacağız. Asena olarak tanımlanan Ülkücü kadınlar MHP’nin tarihsel okumasında yerleştirildi ve cinsiyet bağlamında kadınlık, aile ve feminizm temaları etrafında yeniden okuma yapıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberi Paylaş:

Son dakika

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam engelleyici sebebiyle sitemizi görüntüleyemiyorsunuz. Lütfen kapatın ve tekrar deneyin.