67. Hükümetin ilk MGK’sında Türkiye Yüzyılı damgası dikkat çekti!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleştirilen Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi. 67. Hükümetin ilk MGK’sında Türkiye Yüzyılı damgası dikkat çekti!

Türkiye Yüzyılı’nın başlangıcı

Orbit – Toplantının ardından yayımlanan bildiride, milletin demokrasiye olan inancı ve istiklal mücadelesiyle Türkiye’nin temellerinin daha da sağlamlaştığı belirtildi. Türkiye Yüzyılı’nın başlangıcı olan yeni dönemde de ülkenin güvenliğini, huzurunu ve refahını sağlamak için kararlılıkla adımlar atılacağı vurgulandı.

PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri

Bildiride ayrıca, milli birlik ve beraberliğ yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında icra edilen operasyonlar hakkında Kurul’a bilgi sunulduğu belirtildi. PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere, bekaya yönelik her türlü tehdit ve tehlikeden korunmak için azim, kararlılık ve başarıyla operasyonların sürdürüleceği ifade edildi.

Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması

Bildiride ayrıca, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması ve kalıcı barışın sağlanması için terör örgütlerinden temizlenmesi gerektiğinin altı çizildi. Suriyelilerin yaşadığı çatışmalardan kaçarak ülkelerini terk etmek zorunda kalanların, gönüllü, güvenli ve onurlu bir şekilde dönüşleri için uluslararası işbirliği önemli bir rol oynayacak.

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki diyalog süreci

Bildiride ayrıca, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki diyalog sürecinde kaydedilen ilerlemelerin memnuniyetle karşılandığı belirtildi. Kosova’da artan gerilimlerin bölgedeki hassas dengeleri bozabileceği düşüncesiyle, Türkiye’nin bölgedeki politikalarının önemi vurgulandı. Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın bölgede artan risklerine de değinildi.

Sudan’da yaşanan çatışmalar

Son olarak, Sudan’da yaşanan çatışmaların sona erdirilerek kalıcı bir ateşkesin ilan edilmesi ve geçiş sürecinin kazanımlarının korunması için tarafların uzlaşma yoluna gitmeleri çağrısı yapıldı. Türkiye’nin Sudan’daki barış ve istikrarın sağlanmasına yönelik çalışmalara her türlü desteği vermeye hazır olduğu ifade edildi.

  • Anahtar kelimeler
  • mgk

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberi Paylaş:

Son dakika

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam engelleyici sebebiyle sitemizi görüntüleyemiyorsunuz. Lütfen kapatın ve tekrar deneyin.