Ostim Teknik Üniversitesinde ilk dersi Serdar Hüseyin Yıldırım verdi

OSTİM teknik Üniversitesi 2023-2024 Akademik Yılın Açılış Dersini Türkiye Uzay Ajansı Kurucu Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım verdi. Ostim Teknik Üniversitesinde ilk dersi Serdar Hüseyin Yıldırım verdi

Türkiye’nin uzay çalışmaları

Orbit – Kurucu Başkan Serdar Hüseyin Yıldırım, açılış dersinde Türkiye’nin uzay çalışmaları ve bu konudaki hedeflerini öğrencilerle paylaştı.

OSTİM’in Türkiye’nin Yeni Yüzyılındaki İmzası OSTiMTECH

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı ve OSTİM Teknik Üniversitesi (OSTiMTECH) Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Aydın, OSTİM’in Türkiye’nin son 50 yılına damgasını vurduğunu dile getirerek, OSTİM’in Türkiye’nin yeni yüzyılındaki imzasının OSTiMTECH olduğuna işaret etti. Aydın, “Yeni yüzyılımızda OSTİM’in ülkemize ve insanlığa katacağı çok şey olduğunu düşünüyorum. Üniversitemiz ile bir ekosistem oluşturduk. Bu ekosistem dünya için bir değer.” dedi.

2023-2024 Akademik yılına yüzde 100’e ulaşan doluluk oranı

OSTİM Teknik Üniversitesi 2023-2024 Akademik yılına yüzde 100’e ulaşan doluluk oranıyla başladı. Yeni akademik yılda OSTİM Teknik Üniversitesini dünyanın 98 ülkesinden 2900’ün üzerinde öğrenci tercih etti. Gerçekleştirilen akademik açılış töreninde Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Aydın ve Rektör Prof. Dr. Murat Yülek tarafından önemli mesajlar paylaşıldı.

Dünya İçin Bir Değer OSTİM Ekosistemi

OSTİM Teknik Üniversitesi 2023-2024 Akademik Açılış Töreni’nde konuşan OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı ve OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Aydın, yarım asrı geçen OSTİM’in Türkiye’nin son 50 yılına damgasını vurduğunu dile getirerek, “Ankara’nın, Türkiye’nin sanayileşmesine damga vuran bir kurum OSTİM. Dünyada nerede sanayi fuarı varsa orada OSTİM firmaları var. Onlarla gurur duyuyoruz.” dedi.

OSTiMTECH’in Ekseni Sanayi ve Girişimcilik

OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, sanayiciler tarafından kurulmuş bir üniversite olduklarını hatırlatarak, “Üniversitemizin iki temel ekseninden birincisi sanayi ikincisi de girişimcilik. Neden sanayiciler üniversite kurdu? Sanayi, bilim ve teknolojinin somutlaşmış halidir. Bilim adamlarının laboratuvarlarda ürettiği bilgi eğer sanayi yoluyla insan hayatını kolaylaştıran bir hale gelmezse laboratuvar alanlarından veya kitap sayfalarında kalır. Güçlü bir sanayi, bilgiyi ve yeni geliştirilen teknolojiyi insanların emrine sunmazsa bilim adamlarının yaptığı çalışmalar boşa gider. Sanayi olmazsa bilginin insan hayatında hiçbir etkisi olmaz.” değerlendirmesini yaptı.

 

 

Bilim ve Sanayi Arasındaki Köprü Girişimciler

Girişimciliğin bilim ve sanayi arasındaki rolüne işaret eden Rektör Yülek, “Sanayi ürünü ve sanayi üretiminin arkasında mutlaka girişimci sanayici vardır. Aramızda çok sayıda sanayici var. Eğer onlar olmazsa sanayi şirketleri de olmaz, bilim adamlarının ürettiği yeni bilgiyi hayatımıza yansıtacak bir köprü de olmaz. Gelişmenin kalkınmanın altından yatan iki önemli köprü sanayi ve girişimciliktir. OSTİM Teknik Üniversitesi de bu amaçlarla kurulmuştur. Sanayiciliği, sanayide çalışan insanları yetiştirmek, girişimciliği desteklemek ve girişimcileri yetiştirmek.” dedi.

“Uzay Olmadan Artık Dünyada Global Hiçbir İş Yapılamaz”

Akademik Yıl açılış dersini Türkiye Uzay Ajansı Kurucu Başkanı Hüseyin Serdar Yıldırım verdi. Uzay sanayi ekosisteminin geliştirilmesi hakkında bilgiler veren Yıldırım, öğrencilere şu mesajı verdi: “Uzay olmadan artık dünyada global hiçbir iş yapılamaz. Ne okuyorsanız okuyun alanınızda uzayla irtibatını kurmanız gerekiyor. Bütün disiplinler uzayda var. Bir uzay üretimi dönemi geliyor. Uzayda üretim başlıyor. Hesaplanan uzay üretimi ekonomik büyüklüğü 1 trilyon dolar. Bugün uzaya yatırım yapmayanlar gelecekte çok daha fakir olacaklar.”

“Ay Araştırma Programı ile Ay’ın Yüzeyine Bir Araç İndirmeyi Hedefliyoruz”

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Ay Araştırma Programı ile Ay’a indirecekleri araç ile veri toplamayı hedeflediklerini belirterek, “15 sene sonra Ay’ın üzerinde koloniler göreceğiz. Ay’ın üzerinde insanlar yaşayıp üretim yapabilecek. Yakın yörüngede 100 bin civarında uydu ve çok sayıda uzay istasyonu göreceğiz. Bazı organlar ve dokular üretilebilecek. Kristal olarak büyümesi gereken yapılar, yer çekiminin etkisinden uzakta çok iyi şekilde üretilebilecek” dedi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberi Paylaş:

Son dakika