Nijer’de halk ayaklandı: Fransız askerleri ülkeyi terk etsin!

Nijer’in başkenti Niamey’de, cunta destekçisi binlerce kişi, Fransız birliklerinin ülkeden çekilmesi talebiyle protesto düzenledi. Nijer’de halk ayaklandı: Fransız askerleri ülkeyi terk etsin!

Fransız askerlerinin bulunduğu bir askeri üste toplandı

Orbit – Bu protesto, ülkede 26 Temmuz’da gerçekleşen darbeden sonra yaşanan gelişmelerin bir parçasıdır. Göstericiler, Fransız askerlerinin bulunduğu bir askeri üste toplanarak Fransız ordusunun ülkeden çekilmesini talep eden pankartlar taşıdı. Protestocular, cunta yönetimine desteklerini ifade etmişlerdir.

Fransa’nın Niamey Büyükelçisine 48 saat içinde ülkeden ayrılma çağrısı

Nijer Dışişleri Bakanlığı daha önce Fransa’nın Niamey Büyükelçisine 48 saat içinde ülkeden ayrılma çağrısı yapmıştı. Ancak Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Büyükelçinin görevine devam edeceğini belirtmişti. Macron, Fransa’nın Nijer’in eski sömürge ülkesi olduğu düşman bir ülke olmadığını vurgulayarak darbe liderlerine karşı sert bir tutum sergilemişti.

Nijer’deki darbe

Nijer’deki darbe, Devlet Başkanı Mohamed Bazoum’un 26 Temmuz’da Muhafız Alayı tarafından alıkonulması ve ardından ordu sözcüsü Amadou Abdramane’nin darbe bildirisini televizyonda okumasıyla gerçekleşmişti. Daha sonra Devlet Başkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Omar Tchiani kendisini ülkenin yeni lideri ilan etmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberi Paylaş:

Son dakika

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam engelleyici sebebiyle sitemizi görüntüleyemiyorsunuz. Lütfen kapatın ve tekrar deneyin.