MHP’li Filiz Kılıç MHP Anayasa metnini açıkladı!

MHP’li Filiz Kılıç’ın konuşması

Sayın Genel Sekreter Yardımcımız, Sayın Bolu Milletvekilimiz, Sayın MYK-MDK Üyelerimiz ve İstanbul 1. Bölge Teşkilat Başkanımız, Türkiye’mizin dört bir yanında MHP’yi temsil eden İl ve İlçe Başkanlarımız ve yönetim kurulu üyeleri, teşkilatımızın vefalı mensupları, çok kıymetli KAÇEP Başkanlarımız ve yönetimleri, Ülkü Ocaklarımızın Başkanları, faaliyetlerimizin anlatılmasında öncülük eden siz değerli basın mensuplarımız Sayın Genel Başkanımızın talimatlarıyla başlatılan 11 bölgemizde gerçekleştirecek ve onuncusunu bugün Van merkezli, Hakkâri, Şırnak, Siirt, Bitlis, Ağrı ve Iğdır illerimizin iştirakiyle icra ettiğimiz “2024’e Doğru Diyar Diyar Anadolu Genişletilmiş Bölge İstişare Toplantımıza” hoş geldiniz, sefalar getirdiniz.

Sizlere Türkmen Beyimiz, Saygıdeğer Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’nin selam ve muhabbetlerini getirdim.

Serhatler şehri Van’ı buradan selamlıyorum.

Medeniyet, âlimler ve seyitler şehri Hakkâri’yi, Hakkârili kardeşlerimi selamlıyorum.

Canımız Şırnak’a en kalbi selamlarımı iletiyorum.

Seyitlerin, alimlerin ve evliyaların yurdu, tarih boyunca medreseleriyle, ilim yuvalarıyla, eserleriyle dünyaya yön vermiş, ışık tutmuş bir medeniyet şehri Siirt, size selam olsun.

Sevdamız Bitlis’i selamlıyorum.

Aslı ile Kerem Ağrı Dağını aştılar, birbirlerine kavuştular. Cumhur İttifakı da dağları aştı, tüneller inşa etti, köprüler, viyadükler yaptı, gönüller arasına kardeşlik yolları inşa etti. Siz Aslı ve Kerem diyerek, aşk için cefayı dünyaya anlattınız. Aşkınız için sizlere teşekkür ediyorum. Şu vefanız için, desteğiniz için, hayır dualarınız için sizlere şükranlarımı iletiyorum Ağrı.

Bereket diyarı Iğdır’a selam ediyorum, coşkun akan Aras’a selam olsun.

Serhatlar diyarındayız ne mutlu. Kadim uygarlıklar diyarındayız ne mutlu! Her biri ayrı güzellikler dolu illerimizden gelen canlarımızla bir aradayız ne mutlu! Hepimiz başta ay-yıldızın, sonra 3 hilalin altında toplandık ne mutlu! Hepimiz liderimiz Devlet Bahçeli’nin ardında toplandık ne mutlu!

Kıymetli Ülküdaşlarım,

Genişletilmiş İstişare Toplantımızın gündem ve hedefleri sizlere ulaştırıldı. Sizlerin de malumu olduğu üzere Sayın Genel Başkanımızın talimatlarıyla başlatılan toplantımızın ilk amacı teşkilatlarımızla bir araya gelerek bilgi ve fikir alışverişlerinde bulunmak, birlik-beraberliğimizi perçinlemek, Türkiye’ye ve dünyaya MHP’nin gücünü, Liderimizin etrafında nasıl kenetlendiğimizi ve “Her şeyden önce aklımızın Türkiye” olduğunu bir kez daha güçlü bir şekilde haykırmaktır.

Milliyetçi Hareket Partisi olarak milletimizin hizmetinde olmaya ülkemizi daha büyük hedeflere taşımaya devam edeceğiz. Hiçbir güç, azmimizi ve irademizi zayıflatamaz.

Türkiye çok yünlü saldırı ve tehdit altında. Alevisiyle, sünnisiyle, Türküyle, Kürdüyle; biriz, iriyiz, diriyiz her daim beraberiz.

Çünkü bizim hedefimiz, istikrar ve hizmet için uyumlu yönetimle umutlu geleceğe ulaşmaktır.

Merkezden yerele istikrarı bozmadan umuda doğru yol almaktır. Aklın yolu bir, genelden yerele birlik, ülkede, yönetimde dirlik oluşturmaktır.

Ayırmadan ayrışmadan yerelde iktidar, ülkede istikrarı sağlamaktır.

Yönetimde istikrar daha güçlü istikbaldir.

Yeni yüzyıl lider Türkiye, üretken belediyedir.

Güçlü yasama, kararlı yürütme, uyumlu belediyedir.

Sorumlu ve ilkeli siyasetin vücut bulmuş hali; Sayın Genel Başkanımızda bu iradeler mevcuttur. Cumhur İttifakı güçlüdür et ve tırnak gibidir.

Devletimizin varlığı, birliği, dirliği, kuvvetli ve kudretli olsun diliyoruz.

Değerli hazirun,

Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaralarının sarılması ve yol açtığı hasarların onarılmasına tüm hızla devam edilmektedir. Güvenli konutlar inşa edilip depremzedelere teslim edilmesine yönelik çabalarımız sürdürülmektedir. Devletimiz güçlüdür, üstesinden gelecektir, gelmiştir.

Kıymetli Ülküdaşlarım;

Sosyal ve ekonomik reformlar kapsamında Sayın Genel Başkanımız her daim vatandaşımızın yanında durmuş söylemlerini bu hassasiyette gerçekleştirmiştir.

Hayat pahalılığının günden güne etkisini kaybedeceğini birlikte göreceğiz.

Türkiye güçlüdür, milletimiz sağ duyuludur. Terörle mücadeleyi mutlak bir başarıyla sonuçlandırıp bu kanlı döngüyü milletimizin ve ülkemizin gündeminden tamamıyla çıkarmamız gerekmektedir.

Bizi birbirimize düşürmek, güzel ülkemizi parçalamak için yıllardır uğraşan iç ve dış güçler şimdiye kadar başarılı olamadılar, bundan sonra da asla emellerine ulaşamayacaklar. Türkiye bölücü terörün belini kırmak, kökünü kurutmak için büyük bir mücadelenin içindedir. Kanlı örgütün dağ kadrosu yok olmaktadır. Mehmetlerimiz vurdukça hainler inlemektedir. Bu kapsamda başta güvenlik güçlerimiz olmak üzere ülkemizin her kurumu terörle mücadelesini etkin bir şekilde sürdürmektedir.

İsrail’in Gazze’de uyguladığı vahşet bize bir kez daha vatansızlığın ne demek olduğunu çok acı bir şekilde gösterdi. Bu vesileyle bu kürsüden bir an önce bu zulmün bitirilmesi hususunda bütün dünyaya seslenmek istiyorum. Artık çocuklar ölmesin, artık hastaneler bombalanmasın!

Değerli katılımcılar;

MHP, 4 Mayıs 2021 günü Cumhuriyetin 100. Yılında 100 Maddelik Anayasa Teklifini AK Parti’ye sunmuştur.

Başlangıca, “Allah’ın lütfu, kardeşlik ruhu ve vatan sevgisiyle varlık bulmuş biz Türk Milleti” düsturu ile giriş yapılmıştır. Devletin genel esasları ilk beş maddede düzenlenmiş, devletin şekli ve nitelikleri aynen korunarak birinci maddede ele alınmıştır. Maddenin son fıkrasında “Bu madde değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez” denilmiştir. Anayasa’nın ikinci kısmında ‘Temel Hak ve Ödevler’ düzenlenmiş, birinci bölümde tüm haklara dair ortak rejimi belirleyen ‘Genel Hükümler’ yer almış, ikinci bölümde ‘Haklar ve Hürriyetler’ başlığı ile temel hak ve hürriyetler sınıflandırılmadan en geniş şekilde güvenceye kavuşturulmuştur.

MHP’nin özü de sözü de birdir. Biz zat-ı muhteremler gibi “yaptım oldu” demeyiz. Bir sorun varsa sadece sorunu söylemeyiz çözümcü yaklaşımla çaresini de üretiriz.

Hepinizin malumu olduğu üzere önümüz mahalli idareler seçimidir.

Üretken Belediyecilik vizyonumuz sosyal belediyecilik anlayışımız ve MHP’nin yönetebilme kabiliyeti ispatla sabittir. 1 büyükşehir, 10 il, 132 ilçe ve 89 belde belediyesiyle toplamda 232 belediyemizle adaletten sanata, sanayiden eğitime, ulaştırmadan sağlığa, spordan kültürel hayata, tarımdan teknolojiye, çevre ve iklim değişikliğinden kentsel dönüşüme, diplomasiden turizme, ekonomiden siyasete varıncaya kadar çalışmalarımız sürdürülmektedir.

Milli Strateji diyerek Türk ve Türkiye Yüzyılında çağı Türkçe okuyup gelişmeleri Türkçe takip edip sonuçları Türkçe anlayacak bir vizyonla ilerlemekteyiz.

Kıymetli kardeşlerim;

Türkiye bugün coğrafi açıdan stratejik bir konumda olmasının yanında, istikrarlı ve barışçı tutumu, sağlam diplomasisi sebebiyle dünyada güvenilen, sorunların çözümünde etkin rol oynayan bir ülke konumuna gelmiştir. Türkiye cumhur ittifakı sayesinde Türk ve Türkiye Yüzyılında dünyada ekonomiden siyasi güce kadar her konuda çok daha etkin rol oynayacaktır. Buna olan inancımız tamdır.

Kıymetli hazirun

Bütün teşkilatlarımızla, bütün dava arkadaşlarımızla, 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleşecek olan Mahalli İdareler Genel Seçimine odaklandık ve çalışmalarımıza hız verdik. Seçimlerin hemen öncesinde 17 Mart 2024 tarihinde yapmayı planladığımız 14’üncü Olağan Büyük Kurultayımız bir toy havasında

geçecek ve yerel seçimlere birlik beraberlik ruhuyla, zafere odaklanmış şekilde gireceğiz inşallah.

Teşkilatlarımız her zaman sahada. İlçe, il kongrelerimizi bayram havasında gerçekleştirdik. Bölge İstişare Toplantıları yerel seçimlere dair başlattığımız bir çalışmadır. Bu çalışmalarımızın devamı gelecektir. Hedefimiz zillet İttifakına ve diğer Türkiye muarızlarına hiçbir belediyemizi muhtaç etmemektir.

Çok kıymetli Vanlı, Hakkarili, Şırnaklı, Siirtli, Bitlisli, Ağrılı ve Iğdırlı hemşehrilerim;

Vanlı, Hakkarili, Şırnaklı, Siirtli, Bitlisli, Ağrılı ve Iğdırlı hemşehrilerim 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçiminde gereğini yapacak ve mührü Cumhur İttifakına vuracaktır.

Sözlerimi Sayın Genel Başkanımızın şu öğüdüyle bitirmek istiyorum;

“Her bir insanın zübde-i alem, yani alemin özü olduğu bilinciyle, insan haysiyetini, insan onurunu, insan şerefini, şahsiyet mimarisinin ikamesi olmayan diğer kazanımlarıyla kuşatmalıyız.

Adalet, dürüstlük, doğruluk, etik ve irfani edep bizi biz yapan erdemlerin başında gelmektedir.

Kendi için istediğini başkası için isteyecek, kendi için istemediğini başkası için de istemeyecek gözü tok, gönlü tok, kalp ve edep zenginliğiyle doymuş bir zirveye insanlığın ulaşmaktan başka alternatifi bana göre yoktur ve kalmamıştır.

Aksi halde çatışmalar bitmeyecektir.

Aksi halde gözyaşları dinmeyecektir.

Zincirleme insani sefaletlerin de sonu gelmeyecektir.

Yaratılanı yaratandan dolayı sevmedikçe, şu fani hayatın inişli çıkışlı etaplarında gönülleri kazanıp her bir gönül bahçesini güllerle donatmadıkça ne huzur bizimle olacak ne de barış ve kardeşlik gerçek manasıyla tezahür ve teşekkül edecektir.

Velhasıl adam gibi adam olmadıkça, lafta değil hakkını ve hukukunu gözeterek içi ve dışı bir Müslüman Türk gibi yaşamadıkça, hakiki manada Allah’ı ve varoluşumuzu tanımadıkça huzur bize hep Kaf Dağı’nın ardından seslenecek, sesini duysak da vuslatımız hayalde kalacaktır.

Hiç kimseyi bilerek ve haksız yere incitmemek gerekir.

Nitekim vakti saati geldiğinde, dalı kırılan ağacın yaprağına bile hasret kalmak mukadderdir.

Yapraksız kalan gövdenin kesilmesine de elbet ihtiyaç yoktur, zira bu işin bir de baharı vardır.”

Sizleri en derin saygı ve muhabbetlerimle selamlıyorum.

Cenab-ı Allah’a emanet olun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberi Paylaş:

Son dakika