Meksika’nın Popocatepetl Yanardağı’nda şiddetli patlamalar

Meksika’nın Popocatepetl Yanardağı’nda şiddetli patlamalar meydana gelmesi nedeniyle, yerleşim yerlerindeki evlerin ve araçların üzerine küller yağdı.

3 patlama ve 127 kez gaz ve kül çıkışı gerçekleşti

Orbit – Meksika Ulusal Afet Önleme Merkezi (CENAPRED) tarafından yapılan açıklamada, son 24 saat içinde yanardağda 3 patlama ve 127 kez gaz ve kül çıkışı gerçekleştiği belirtildi. Yanardağdaki patlamaların son günlerde şiddetini arttırdığı ifade edildi.

Yanardağın yakınındaki Atlixco şehri

Yanardağın püskürttüğü küllerin yerleşim yerlerine kadar ulaştığı, evlerin balkonlarında ve araçlar üzerinde küllerin biriktiği görüldü. Yanardağın yakınındaki Atlixco şehrinde yaşayanlar, şiddetli patlamalar nedeniyle evlerinin camlarının kırıldığını belirtti. Yetkililer, yanardağda patlamaların devam edeceğini ve kraterden uzak durulması gerektiğini vurgulayarak, sağlığa zararlı olabilecek kül yağışına karşı önlem alınması konusunda uyarıda bulundu.

Popocatepetl Yanardağı, bir yıldan fazla bir süredir faaliyetlerini arttırmış

Popocatepetl Yanardağı, bir yıldan fazla bir süredir faaliyetlerini arttırmıştı. Yıl başından bu yana 476 patlama yaşanırken, 2022 yılı boyunca toplam 113 patlama kaydedilmişti. Yanardağın çevresindeki yerleşim yerleri de bu patlamalar nedeniyle zor günler geçiriyor.

Meksika’da Popocatepetl Yanardağı

Meksika’da Popocatepetl Yanardağı, ülkenin önemli turistik yerlerinden biri olarak biliniyor. Ancak, son zamanlarda yaşanan patlamalar, bölgedeki yerleşim yerlerinde yaşayan insanları rahatsız etmeye başladı. Yetkililer, vatandaşların güvenliği için gerekli tedbirleri alırken, bölgedeki turistik yerlerin de güvenliği için çalışmalar yapılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberi Paylaş:

Son dakika

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam engelleyici sebebiyle sitemizi görüntüleyemiyorsunuz. Lütfen kapatın ve tekrar deneyin.