İYİ Partili Ömer Karakaş yurt asansöründe ölen Zeren için önerge verdi!

Türkiye’de KYK yurtlarının tablosu şudur: Asansörlerde denetimsizlik, kahvaltılarda açlık, odalarda fareler, ulaşımda kuyruk. Şimdi -bunu söylerken- bu bir öğrencinin kahvaltı menüsü, bütün arkadaşlara gösteriyorum. Aynı şekilde, yine, yurt önlerindeki ulaşım kuyruğu, bunu da iktidar partisi milletvekili arkadaşlara özellikle gösteriyorum. Ülkemizin gençleri hayatlarının en keyifli geçmesi gereken yaşlarda, barınma krizi, açlık tehlikesi ve gelecek kaygısıyla cebelleşip duruyorlar. Yıllardır barınma sorunuyla karşı karşıya kalan öğrencilerimiz, liyakatsiz kadrolar nedeniyle güçlükle yer buldukları yurtlarda artık can güvenliği sorunuyla karşı karşıyalar. Seçim bölgem olan Aydın’da yaşanan ve Zeren kızımızın hayatını kaybettiği asansör faciasından hemen sonra, Ordu’nun Fatsa ilçesinde yine, KYK yurdunda asansör kazası yaşandı. Asansör 4’üncü katta durduktan sonra öğrenci arkadaşlarının yardımıyla dışarıya çıktı, kısa bir süre sonra asansör zemine çakıldı.

Birkaç gün sonra Rize’nin Ayder KYK yurdunda asansör arıza nedeniyle 8’inci kattan zemine çakıldı ancak çok şükür, zarar gören arkadaşımız olmadı çünkü içerisi boştu. Geçen hafta ise Muş’ta Sultan Alparslan Kız Yurdu’nda arızalanan asansör katlar arasında kaldı, mahsur kalan 3 öğrencimiz olaydan ancak saatler sonra kurtulabildiler. Şimdi, bu arka arkaya yaşanan faciaların sorumlusu kim dersiniz? Bilmesi gerekenler, maalesef kör, sağır ve dilsizler. Ülke çapında KYK asansörlerinin denetlenmesi ve bakımı için daha kaç öğrencinin ölmesini, yaralanmasını bekliyorsunuz. Neden sorumlular cezalandırılmıyor? Aydın’daki kazadan hemen sonra, Sinop’ta Seyyid İbrahim Bilal KYK Yurdu’nda öğrencilerin yaptığı yurt eyleminde müdürün öğrencilere “Korkuyorsanız, çakılacağınızı düşünüyorsanız binmeyin o zaman.” dediğini hepimiz biliyoruz. Bu yurt müdürünün çıkan haberler sonrasında açığa alındığı kamuoyuyla paylaşıldı. Yurdunda başka bir eğitimcimiz müdür vekili olarak gözüküyor. Buraya kadar itirazımız yok ancak ne hikmetse açığa alındığı ifade edilen Gökhan Kayaçal hâlâ yurt hizmetleri müdürü olarak gözükmekte ve 10 Kasım törenlerine şu an size gösterdiğim resimde olduğu gibi protokolde bu arkadaşımız yurt müdürü sıfatıyla 10 Kasım törenlerinde yer alıyor. Müdür evlatlarımızın canını hiçe sayan açıklamaları unutulunca, gündemden düşünce hiçbir şey olmamış gibi yine, hemen görevine iade mi edilecek yoksa hiç mi açığa alınmadı? Sadece kamuoyunu yanıltmak için böyle bir açıklama yaptınız? Millî Eğitim Bakanlığının 2022’de okul yurtlarında gerçekleştirdiği denetim raporuna göre yurtlarda 59.405 uygunsuzluk tespit edilmiş durumda. İktidara, ilgili bakana, sorumlu genel müdüre milletin kürsüsünden milletin vekili olarak soruyorum: Yurtlarımızda tespit edilen uygunsuzluklar için bir önlem aldınız mı? Aldıysanız bunlar nelerdir? Türkiye’nin dört bir yanındaki KYK yurtlarındaki asansörlerin denetimsizliğinin sorumlusu kimlerdir?

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN – Buyurun, tamamlayın.

ÖMER KARAKAŞ (Devamla) – Bu kurumlar, bu müdürler ne iş yapar? Evlatlarımız göz göre göre ihmalkârlıklarınız yüzünden can verir durumda. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bütün ümidini bağladığı, ülkemizin geleceği gençlerimiz sizin bu liyakatsiz kadrolarınızın elinde ya canından oluyor ya da kurtlu yemeğe, kuru ekmeğe mahkûm ediliyorlar. Bunlar bizim gençlerimizdir; yazıktır, günahtır. KYK yurtlarında asansör bakımlarında ihmal yaşandığı yönündeki iddiaların araştırılması için İYİ Parti olarak verdiğimiz önergeye sizlerin hepinizden “Kabul” oyu yönünde oy vermenizi istiyorum. Hepimizin evladı var, hepimizin evlatları o yurtlarda olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberi Paylaş:

Son dakika