Hakan Fidan Irak’ta yoğun temaslarda bulundu!

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Bağdat’taki temasları kapsamında Irak’taki Ulusal Hikmet Akımı lideri Ammar el-Hekim, eski Başbakan ve Kanun Devleti Koalisyonu lideri Nuri el-Maliki’yle ve Irak’ta Haşdi Şabi Komisyonu Başkanı Falih el-Feyyad ile bir araya geldi. Hakan Fidan Irak’ta yoğun temaslarda bulundu!

Fidan’ın Irak’a yaptığı ziyaret

Orbit – Dışişleri Bakanlığı, eski adı Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Fidan’ın Irak’a yaptığı ziyaret vesilesiyle Haşdi Şabi Komisyonu Başkanı Feyyad ile görüştüğünü duyurdu. Bakan Fidan, Irak’ın başkenti Bağdat’a gerçekleştirdiği ziyaretin ilk gününde dün Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ile görüşmüştü.

 

Fidan, bugün de Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşit ve Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani tarafından kabul edilmiş, Irak Meclis Başkanı Muhammed Halbusi, Malezya Dışişleri Bakanı Zambry Abdul Kadir, Irak Türkmen Cephesi (ITC) liderleri ve Irak Türkmen toplumunun önde gelenleri, Irak Egemenlik İttifakı lideri Hamis Hançer, Fetih İttifakı lideri Hadi Amiri, Ulusal Hikmet Akımı lideri Ammar el-Hekim ve eski Başbakan ve Kanun Devleti Koalisyonu lideri Nuri el-Maliki ile bir araya gelmişti.

“Irak Türkmenleri iki ülke arasında önemli bir köprü”

Hekim’in basın bürosundan yapılan yazılı açıklamada, Bakan Fidan’ın Bağdat’a yaptığı ziyaretin Irak ve Türkiye’nin ilişkilerini daha da derinleştireceği belirtildi.

Açıklamada, iki ülke ilişkilerinin sadece komşuluk ve dostlukla kalmaması bunun siyasi ve ekonomik ortaklığa dönüşmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Bakan Fidan, Irak’ta bir dizi temaslarda bulundu

Irak ile Türkiye arasında köklü ve tarihi bir bağ olduğu özellikle Irak Türkmenlerinin iki ülke arasında önemli bir köprü vazifesi gördüğü aktarıldı.

Irak’ın yeniden kalkınmasında Türkiye’nin tarım, sanayi, turizm ve yatırım sektörlerindeki deneyimlerine ihtiyacı olduğu kaydedilen açıklamada, iki ülke arasındaki yaklaşık 20 milyar dolarlık ticaret hacminin artırılması gerektiği; yeni kalkınma yolunun iki ülke ilişkilerine ivme kazandıracağı ifade edildi.

Açıklamada, Iraklıların yurt dışı seyahatlerinde en çok tercih ettikleri ülke olan Türkiye’ye giriş vizesi uygulamasında kolaylıklar sağlanmasının Iraklıların en büyük beklentisi olduğu aktarıldı.

Dışişleri Bakanı Fidan, eski Irak Başbakanı ve Kanun Devleti Koalisyonu lideri Nuri el-Maliki’yle de bir araya geldi.

Bakan Fidan, Irak’ta bir dizi temaslarda bulundu

Ziyareti kapsamında dün Iraklı mevkidaşı Fuad Hüseyin ile bir araya gelen Dışişleri Bakanı Fidan, bugün de Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid, Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani, Irak Egemenlik İttifakı lideri Hamis Hançer, Fetih İttifakı lideri Hadi Amiri ve Irak Türkmen Cephesi heyetiyle temaslarda bulunmuştu.

Dışişleri Bakanı Fidan’ın Erbil’e geçerek Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) yetkilileriyle de görüşmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberi Paylaş:

Son dakika

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam engelleyici sebebiyle sitemizi görüntüleyemiyorsunuz. Lütfen kapatın ve tekrar deneyin.