Orbit Haber

Green card başvuru yapmada püf noktalar! Bunları yaparsan çekilişte öndesin!

Green card başvuru yapmada püf noktalar! Bunları yaparsan çekilişte öndesin!
06 Ekim 2022 - 1:00

Green card çekilişi için başvuru süreci başladı. Green card için Türkiye’den 150 bin başvuru yapıldı. kabul edilecek kişi sayısı ise sadece 2736. Dolayısıyla bazı püf noktaları bilmeden doldurulacak form sonuçsuz kalacaktır. Peki Green card başvuru yapmada püf noktalar! Bunları yaparsan çekilişte öndesin!

Green card formu nasıl doldurulmalı?

Green Card, ABD’nin her yıl yaptığı çeşitlilik vizesi şemsiyesi altında sunduğu bir carddır. Özellikle imkanların kısıtlı olduğu ülkelerden ABD’ye giderek fırsat eşitliğinden yararlanması için ortaya çıkmıştır. Ancak son yıllarda ABD, ülke olarak bunu fırsata çevirmiştir. İhtiyacı olan sektörlere yönelik alımlar yaparak çekilişe şaibe bulaşmasına neden olmuştur. Bazı merdivenaltı şirketler, green card garantisi verirken, green card garantisi verdiği kişilere de, green card çıkmasını sağlamıştır. Aslında bu şirketlerin yaptığı basit bir danışmanlık hizmetinden öte bir şey değildir. En önemli soru Green card formu nasıl doldurulmalı? sorusudur. Aslolan ise bu soruya verilecek cevaptır. Formdaki bilgiler doğru ve eksiksiz doldurulurken, bazı küçük yalanların olmasının da zararı olmaz faydası olur. Örneğin, yazılım ile ilgili bilgi sahibi olunduğu formda mutlaka yer almalıdır. Bazı sertifika programlarından alınan sertifikalar, başvuru formuna muhakkak surette eklenmelidir. Bu sertifikaların dil ve yazılım ile ilgili olması, sizi diğer adayların önüne geçirecektir.

Green Card başvurusu aşamaları nelerdir?

Green card başvurusu doğrudan ABD’nin Türkiye büyükelçiliği sayfası üzerinden yapılmaktadır. Başvuru sırasında izlenecek yol adım adım ziyaretçilere aktarılıyor. İlk olarak Green card programının dahil olduğu çeşitlilik vizesi hakkında verilen bilgiyi tamamıyla okumak gerekir. Bu son derece önemli bir konu. Burada anlatılanları ezberleme derecesinde bilmek ABD’ye gidebilmeniz için hayati öneme sahip. Ama ABD’ye gitmek sizin için önemli değilse -ki benim için değil- çeşitlilik vizesinin ne olduğunu da öğrenmenize gerek yok. Çünkü burada anlatılanları bilmezseniz ABD’ye gitme şansınız yüzde sıfır. İkinci olarak başvuru formu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalı. Özellikle yazılım ve programlama alanındaki üstün yetenek ve tecrübelerini başvuru formauna mutlaka yazın. Sonrasında mülakat süreci başlıyor. Mülakatta, sizin yazılımcı olup olmadığınızı bilebilen veyahut da değerlendirebilecek yetiye sahip herhangi bir yetkili bulunmuyor. Dolayısıyla biraz bilgi edinip yazılımcı olduğunuzu söylerseniz, size referans olacak ya da görünecek bazı uygulamaları gösterirseniz mülakat ekibini ikna etmeniz son derece daha kolay olacaktır. Green Card başvurusu aşamaları nelerdir? sorusunu bu kadar kısa cevapla yanıtlamak mümkün değildir.

2022 GREEN CARD BAŞVURU TARİHLERİ NE ZAMAN?

ABD Freetown Büyükelçiliği, DV 2024 Green Card çekilişi başvuru tarihlerini açıkladı. Elçilikten yapılan açıklamaya göre; bu yıl Green Card başvuruları, 5 Ekim – 8 Kasım 2022 tarihlerinde alınacak.

Green card çekilişinin püf noktaları

Kongre yetkisiyle yapılmakta olan Çeşitlilik Göçmen Vize Programı (DV), ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütülmekte olup her sene Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası’nın (INA) 203 (c) maddesince belirlenmiş şartlara göre düzenlenmektedir. Yasa, ‘’çeşitlilik göçmenleri’’ olarak bilinen bir grup için çıkarılmış olup ABD’ye göçün az olduğu ülkelerde doğmuş olan kişiler için öngörülmüştür. DV programına kayıt olmak herhangi bir ücrete tabi değildir. Green card çekilişinin püf noktaları. Her sene düzenlenen DV programından, basit ama katı bazı kurallarla sınırlandırılmış yeterlilik şartlarına uyan kişiler yararlanabilmektedir. DV programını kazananlar, bilgisayar tarafından rastgele yapılan bir çekiliş neticesinde belirlenmektedir. Vizeler, altı coğrafi bölge arasında paylaştırılır ve bu bölgelerde bulunan hiçbir ülke, ilgili sene içinde verilecek olan vizelerin toplamının yüzde yedisini aşamaz.

DV kurasını kazandığınız

Başvuru sahipleri başvurularının sonucunu ilgili internet sitesindeki “Katılımcı Durum Kontrolü” sayfasına elektronik başvurularını yaptıktan sonra kendilerine verilen onay numaralarını girerek öğrenecek. Eğer kurayı kazanamadıysanız gelecek senelerde tekrar başvuru yapabilirsiniz. DV kurasını kazandığınızı öğrendikten sonra Katılımcı Durum Kontrolü sayfasındaki yönergeleri takip ederek istenilen formları Kentucky Konsolosluk Merkezi’ne (KCC) gönderiniz.

Sitemizde yayınlanan haberler telif ile korunmaktadır. Haberleri kopyalamayınız.

PartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHatti.comPartnerHatti.com