hava Çoğunlukla Bulutlu
DOLAR 18,8363 % % 0.02
EURO 20,2182 % % 0.16
GRAM ALTIN 1.137,25 % % 0,19
ÇEYREK A. 1.859,40 % % 0,19
BITCOIN 438.706 % -0.86
SON DAKİKA
Google News

Dolar depozito lira olarak alınır mı? Euro depozito Euro olarak mı alınır? Mahkeme ne diyor?

Son Güncelleme :

21 Ocak 2023 - 9:45

Dolar depozito lira olarak alınır mı? Euro depozito Euro olarak mı alınır? Mahkeme ne diyor?

Depozitoyu kiracılarından euro veya dolar olarak alan ev sahipleri için Yargıtay’dan kötü haber geldi. Yargıtay, kira sözleşmesine göre euro olarak ödenen depozitonun, kiracı TL olarak talep etmediği sürece euro olarak iade edilmesine karar verdi. Dolar depozito lira olarak alınır mı? Euro depozito Euro olarak mı alınır? Mahkeme ne diyor?

Dolar depozito dolar olarak mı geri verilir?

Kiralanan ev için ev sahibine bin euro depozito ödeyen kiracı, evi boşaltınca depozitosunu geri istedi. Dipocyto’yu ödemeyi reddeden ev sahibine karşı cezai kovuşturma başlattı. Ev sahibi, icra takibinin haksız olduğunu iddia etmiş ve hacize itiraz etmiştir. Sulh ceza mahkemesine başvuran kiracı, borcu olmamasına rağmen kira bedelinin iade edilmediğini, depozito tutarının geri ödenmediğini, mevduatın geri alınmasına ilişkin kovuşturmaya haksız yere itiraz ettiğini iddia etti; reddinin kendi lehine ifasına ilişkin tazminata karar vermek için itirazın iptali için başvuruda bulundu.

Dolar depozito nasıl geri ödenir?

Davalı ev sahibi, davacı kira süresinin bitiminden önce sözleşmeyi tek taraflı olarak feshettiğinden, kira sözleşmesinden doğan borçların makul bir süre kalacağını ve bunun için kiracının benzer koşullar altında kiralanabileceğini savunarak davanın reddine başvurmuştur. tabak; davanın kısmi kabulü ile 2 bin 480 TL asıl dava ile ilgili kovuşturmanın devamı, karşı davanın kısmi kabulü ile 6 bin TL erken işten çıkarma tazminatı 10 / 04 / 2018 tarihten itibaren işlenecek, karşı davacının yasal menfaati ile birlikte alınacak ve karşı davacı, birleştirilmiş davayı reddetmeye karar verdi. Kararın kesinleşmesinin ardından devreye giren Adalet Bakanlığı, kararın kamu yararına ihlal edilmesini talep etti.

Dolar depozito lira mı ödenir?

Bakanlık; davacı kiracının ödediği teminat bin euro olup, işlem sonunda başvurudan farklı karar verileceği ve 2 bin 480 TL’nin nasıl olduğu açıklayıcı notta belirtilmediği dikkate alınmaksızın aynı şekilde euro cinsinden iade edilecek bedeldir elde edilen usule ve kanuna aykırıdır; hüküm, kanunun menfaatleri doğrultusunda ihlal edilmelidir.

Dolar depozito emsal karar

3. Davayı yeniden değerlendiren mahkeme. Hukuk departmanı emsal bir karar imzaladı. Kararda şu ifadelere yer verildi: “Davacının alacağı avro cinsinden icra takibine tabi olduğu ve kovuşturma sırasında icra dosyasının giderlerin esas değerini belirlemek için sadece 4 bin 680 TL gösterdiği görülüyor. Buna göre, davacının fiili ödeme gününde yabancı para cinsinden alacağın ödenmesini istediği dikkate alınarak tespit yoluna gidilmesi gerekirken, Türk Lirası cinsinden tespit edilen alacağın tutarı üzerinden yanlış bir değerlendirme ile kovuşturmaya devam kararı usul ve kanuna aykırıdır.

Dolar depozito dolar olarak mı ödenir?

Ayrıca mahkeme, 2.480 TL’lik esas hak talebine ilişkin itirazın devamına karar vermiş, ancak bu sonuca nasıl ulaşıldığına dair bir açıklama ve 6100 sayılı maddeyi ihlal eden hüküm bulunmamaktadır. hmk’nın 297. maddesi de usule ve kanuna aykırıdır ve temyiz başvurusunun Adalet Bakanlığı’nın yerinde görülen kanunun menfaatleri doğrultusunda kabul edilmesi gerekir. Belirtilen nedenlerle, Adalet Bakanlığı’nın yerinde görülen kanun lehine temyiz başvurusunun kabulüne oybirliğiyle karar verildi.”

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.