hava 23° Orta
DOLAR 20,8184 % % 0.11
EURO 22,5531 % % 1.27
GRAM ALTIN 1.323,71 % % 0,86
ÇEYREK A. 2.164,27 % % 0,86
BITCOIN 26.958,51 % 0.099
SON DAKİKA
Google News

CHP’li Özcan Purçu Özel eğitimdeki olumsuzlukları bakana sordu… Bakan ne cevap verecek?

Son Güncelleme :

19 Ocak 2023 - 10:04

CHP’li Özcan Purçu Özel eğitimdeki olumsuzlukları bakana sordu… Bakan ne cevap verecek?

Kurul tarafından 4 Ocak 2023 tarihinde alınan kararda; “Okula ve kurumlara ilçe Özel Eğitim Hizmetleri tarafından yönlendirilen öğrenciler okul ya da kurumun kontenjanının dolu olması durumunda açılacak kayıt defterine aday öğrenci olarak kaydedilecek devamsız ya da mezun öğrenci bulunması durumunda bu aday Öğrencilerin kayıtları sırayla gerçekleştirilecek” denildi. CHP’li Özcan Purçu Özel eğitimdeki olumsuzlukları bakana sordu… Bakan ne cevap verecek?

Özel Eğitime Özensiz Uygulama

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Purçu; Anayasamızın 42. Maddesine atıfta bulunarak; Hiç kimsenin eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamayacağını söyledi.

 

Asıl Engel Eğitim Sistemi

 

Alınan bu kararın Anayasaya aykırı olduğunu belirten Purçu konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

 

“Dezavantajlı olan ve özel eğitime ihtiyaç duyan bu çocuklarımıza daha çok sahip çıkmak gerekirken; “sıra usulü “ile kayıt hakkı getirilmesi bu çocukların eğitim hakkını gasp etmekte; aynı zamanda eğitim sistemini de kaosa sürüklemektedir.

5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun’un 4/1/(a) maddesi; “Devlet, insan onur ve haysiyetinin dokunulmazlığı temelinde, engellilerin ve engelliliğin her tür istismarına karşı sosyal politikalar geliştirir. Engelliler aleyhine ayrımcılık yapılamaz; ayrımcılıkla mücadele engellilere yönelik politikaların temel esasıdır.” olarak düzenlenmiştir.”

Dezavantajlı grup içerisinde olan ve özel eğitim ihtiyacı olan çocuklarımızın eğitimine öncelik vermek sosyal devlet olmanın bir gereğidir ve bu çocuklarımızın topluma kazandırılması için gerekli eğitimlerin verilmesi bizlerin birinci görevi olmalıdır. Biz CHP olarak bir öğrencinin dahi mağdur olmasına izin vermeyiz”

 

CHP İzmir Mv. Özcan Purçu; Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması talebiyle şu soruları sordu:

  1. Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim Hizmetleri Kurulu tarafından alınan karar ile özel eğitim ihtiyacı olan çocukların “aday öğrenci “olarak gösterilmesi ve bunların da “sıra ile kayıt defterine kaydedilerek” eğitim kurumuna başlatılacağına ilişkin iddia doğru mudur? Doğru ise bu uygulamanın kanuni dayanağı ve gerekçesi nedir?

 

  1. İlgili kurulda kaç üye bulunmaktadır? Bu üyeler hangi görevlerde bulunmaktadır?

 

  1. Alınan bu karara ilişkin Bakanlığınız nezdinde bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatıldı ise konuya ilişkin nasıl bir süreç işletilecektir?

 

  1. Bakanlığınız tarafından; Bornova ilçesinde alınan kararla mağdur edilen ve psikolojik olarak da etkilenen bu çocuklarımızın mağduriyetinin giderilmesine yönelik nasıl bir çalışma yapmayı düşünüyorsunuz?

 

  1. Başka bir İl ya da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde; buna benzer alınmış kararlar var mıdır? Bu ve benzeri kararlara yönelik Bakanlığınız tarafından başlatılan inceleme, araştırma, var mıdır?

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.