Orbit Haber

CHP’li Bayram Yılmazkaya: ALo İntihar hatları kurulsun, intiharların önüne geçilsin!

CHP’li Bayram Yılmazkaya: ALo İntihar hatları kurulsun, intiharların önüne geçilsin!
10 Kasım 2022 - 22:33

CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, intihar oranlarındaki artışa dikkat çekerek, bunların önlenmesi için Alo İntihar hattı kurulması önerisinde bulundu. CHP’li Bayram Yılmazkaya: ALo İntihar hatları kurulsun, intiharların önüne geçilsin!

Orbit – CHP’li Bayram Yılmazkaya konuşmasında “Son yıllarda ardı arkası kesilmeyen intihar olayları, maalesef, dur durak bilmiyor. Sadece Gaziantep’te bir hafta içinde dördüncü intihar olayı meydana geldi. Türkiye’de derin yoksullaşmanın ve toplumdaki huzursuzluk ortamının intihar ve saldırı vakalarında artışa neden olduğu yadsınamaz bir gerçektir. İntihar vakaları incelendiğinde, vakaların çoğunun erkek olduğu, erkeklerdeki artışın yüzde 135, kadınlarda ise yüzde 13 olduğu görülmektedir. TÜİK’in 2020 verilerine göre, yirmi yılda intihar oranlarında yüzde 90 oranında artış olduğu verilerle sabitlenmiştir. Konunun uzmanları ve STK’lerin yaptığı çalışmalara göre, ülkede yaşayanların dörtte 3’ünün depresif bozukluk yaşadığı belirtilmektedir. Ülkede yaşanan intihar vakalarındaki artışların araştırılıp gerekli önlemlerin alınması için verdiğimiz onlarca araştırma önergesi, maalesef, gündeme alınmamıştır. En azından, intiharların önüne geçilebilmesi için “ALO İntihar Hattı” kurulabilir ve en azından, intihara meyilli kişi bu hattı aramasa dahi yakınları buradan destek alabilir diyorum.” ifadelerini kullandı.

Sitemizde yayınlanan haberler telif ile korunmaktadır. Haberleri kopyalamayınız.

PartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHatti.comPartnerHatti.com