CHP’li Ağbaba: İlk ticari araçtan vergi alınmasın Şoför esnafı akaryakıtı ucuz alsın

CHP’li Ağbaba: İlk ticari araçtan vergi alınmasın Şoför esnafı akaryakıtı ucuz alsın.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında ticari araç esnafının sorunlarına ve gece 24 müzik yasağına değindi, iktidara çağrıda bulundu.

CHP Genel Başkan yardımcısı Ağbaba, “ilk kez sıfır kilometre olarak satın alınacak tüm ticari araçlarda bir defaya mahsus Özel Tüketim Vergisi ve Katma Değer Vergisi alınmaması için hazırladığımız Kanun Teklifimizi Meclis Başkanlığına sunduk. Toplu ulaşım giderlerinin vergi politikalarındaki değişikliklerle minimize edilmesi bu yönüyle hem ticari araç sahiplerinin ekonomik olarak rahatlamasını, hem de düşen ücretler nedeniyle vatandaşların bir nebze rahatlamasını sağlayacaktır.”

CHP’li Ağbaba, şoför esnafının da ucuz akaryakıt alması gerektiğini savunarak bu yönde de attıkları aıdmları sıraladı.

TOPLU TAŞIMACILIK SEKTÖRÜNDEKİ ESNAF DÜŞÜK BEDELLE YAKIT ALSIN

“Vatandaşların büyük bölümü toplu ulaşımı tercih ediyor. Ticari araç sahiplerine ilişkin vergi istisnası bu yönüyle hem esnafı hem de vatandaşları ekonomik olarak bir nebze rahatlatacaktır. Başta büyükşehirler olmak üzere kentlerimizde hareketlilik ve erişim ihtiyacının en ekonomik şekilde karşılanması, sosyal devletin temel görevlerinden biridir. Toplu ulaşımın ucuz ve erişim ihtiyacını karşılaması en ekonomik ve çevreye duyarlı ulaşım şekli olarak toplu ulaşımı teşvik edecek ve kentlerdeki potansiyel trafik sorununu da çözecektir. Ekonomik kriz nedeniyle zor günler yaşayan ulaşım esnafının ekonomik olarak rahatlatılması ise maliyetleri azaltacağı gibi ulaştırma hizmet kalitesinin artmasını sağlayacaktır. Sadece araç alımında vergi istisnası yetmez. Gelirleri büyük ölçüde azalan toplu taşımacılık sektöründeki tüm esnafın vergisiz ve düşük bedelle yakıt alabilmesi için vergisiz akaryakıt sağlanması gerekmektedir. Bu konuda hazırladığımız Kanun Teklifimiz, Meclis Başkanlığında bekliyor. İktidara çağrımız: Taşımacılık esnafının ayakta kalabilmesi için bir an önce tekliflerimize kulak vermesidir. Gelin Meclis’te 15 dakikada akaryakıt ve araçlarda ÖTV’yi, KDV’yi sıfırlayalım.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberi Paylaş:

Son dakika

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam engelleyici sebebiyle sitemizi görüntüleyemiyorsunuz. Lütfen kapatın ve tekrar deneyin.