Çekya Devlet Başkanı Zeman: Ukraynalı sığınmacılar kadın ve çocuk, Suriyelilerse hep erkek

Çekya Devlet Başkanı Milos Zeman, Rusya Ukrayna savaşından kaçan sığınmacıların kadın ve çocuklardan oluştuğunu ancak Suriyeli sığınmacıların tümünün erkeklerden oluştuğunu, kadın ve çocuklarını ise Suriye’de bıraktıklarını hatırlattı.

Ukraynalı ve Suriyeli mültecileri karşılaştırdı

Çekya Devlet Başkanı Zeman, Ukrayna işgal girişimi dolayısıyla Putin’i hedef aldı. Mülteciler arasında da karşılaştırma yapan Çekya Devlet Başkanı, Ukraynalı sığınmacıların kadın ve çocuklardan, Suriyelilerin ise sırf erkeklerden oluştuğunu söyledi.

Çekya Devlet Başkanı Milos Zeman’ın gündeminde savaş bölgelerinden kaçan sığınmacılar vardı.

Zeman, Rusya-Ukrayna savaşına dikkatleri çekerek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “savaş suçlusu” ilan edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Zeman: Putin bir savaş suçlusu

Çekya Devlet Başkanı Milos Zeman CNN Prima News’e konuştu.

Zeman, “Ukrayna’da katliam yapılıyor. Ülkesini savunan sivil halk öldürülüyor. Bu soykırıma eşittir. Bütün bunlara sebep olan Putin ise bir savaş suçlusudur. Putin barışa karşı da suç işledi. Kendisinin bir deli olduğunu daha önce söyledim ve deliler kesinlikle tecrit edilmelidirler.” ifadelerini kullandı.

Ukraynalı ve Suriyeli mültecileribirbiriyle karşılaştırdı

Sözü mülteciler konusuna getiren Zeman, Suriyelilerle Ukraynalılar arasında dikkat çekici bir karşılaştırmada bulundu.

Çekya olarak Ukraynalı sığınmacılara destek vermeyi sürdüreceklerini belirten Milos Zeman, Ukraynalı sığınmacıların kadın ve çocuklardan müteşşekil olduğunu, erkeklerin ise ülkelerinde savaştığını belirtti.

“Suriyeli sığınmacılar hep erkek”

Çekya Devlet Başkanı, Suriyeli sığınmacıların ise tamamıyla erkeklerden oluştuğunu, eşlerini ve çocuklarını ülkelerinde bıraktıklarını hatırlattı.

Öte yandan Milos Zeman ayrıca, Ukraynalı mülteciler içerisinde bulunan Romanlar ile ilgili farklı formül arayışında olduklarını kaydetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberi Paylaş:

Son dakika

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam engelleyici sebebiyle sitemizi görüntüleyemiyorsunuz. Lütfen kapatın ve tekrar deneyin.