BionTech yeni yan etkileriyle gündemde: Dava açıldı sonuçlar ürtücü mü?

Alman biyoteknoloji firması BioNTech, Covid-19 aşısının yan etkileri nedeniyle Almanya’da bir sağlık çalışanı tarafından açılan dava ile karşı karşıya. BionTech yeni yan etkileriyle gündemde: Dava açıldı sonuçlar ürtücü mü?

BionTech Yan etkileri neler?

Orbit – Adının gizli kalması hakkını kullanan sağlık çalışanı, aşı olmasının ardından kalp ritmi bozukluğu, bedensel ağrılar, kol ve bacak şişliği, yorgunluk, uyku bozukluğu ve beyin sisi gibi semptomlar yaşadığını iddia ediyor ve 150 bin avro tazminat talep ediyor. Aynı zamanda belirsiz bir maddi zarar için de tazminat talebinde bulunuyor. Davayı takip eden Rogert & Ulbrich hukuk firması, Covid-19 aşılarının iddia edilen yan etkileri nedeniyle yaklaşık 250 dava açtığını duyururken, Casar-Preller hukuk firması ise 100 davayı temsil ediyor.

224 milyon aşı dozunun dörtte üçü BioNTech tarafından üretildi

Almanya’da uygulanan 224 milyon aşı dozunun yaklaşık dörtte üçü BioNTech tarafından üretiliyor ve tazminat taleplerinin büyük çoğunluğunun aşılarda mRNA teknolojisinin kullanımına öncülük eden BioNTech’e karşı açıldığı belirtiliyor. Almanya’daki davalar, BioNTech’in Covid-19 salgınından bu yana dünya çapında karşılaştığı en büyük tazminat talebini temsil ediyor.

Covid-19 aşılarının yan etkileri

İtalya’da da Covid-19 aşılarının yan etkileri nedeniyle benzer davalar açılmıştı. Ancak BioNTech tarafından yapılan açıklamada, en az 64 milyonu Almanya’da olmak üzere dünya çapında yaklaşık 1,5 milyar insana uygulanan aşıda, ilgili ürün bilgilerinde listelenen dışında potansiyel yan etkiler tespit edilmediği ve söz konusu davaların dikkatli bir incelemeden sonra “dayanaksız” olduğu belirtilerek, reddedileceğinden emin olunduğu ifade edildi.

BioNTech’in Comirnaty aşısının kullanımı

Dava, Avrupa Birliği (AB) Yasal Kalkanı’nın maliyetlerin bir kısmını üstlenmeye zorlayabileceği bir dönemde açılmıştı. AB’nin ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı (EMA), BioNTech’in Comirnaty aşısının kullanımının güvenli olduğunu açıklarken, dünyanın birçok yerinde hakim konuma gelen Omicron varyantının alt grubu XBB’ye göre aşıların güncellenmesi tavsiyesinde bulunmuştu.

BioNTech aleyhine açtığı dava sonucu

Davacının BioNTech aleyhine açtığı dava sonucunda, yasal masrafların veya tazminatın kim tarafından ödeneceği henüz belli değil. Ancak BioNTech, iddiaların dayanaksız olduğunu belirterek davaları reddetmeye hazırlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberi Paylaş:

Son dakika