Beyaz Fosfor neden yasak?

İsrail savaş uçakları Gazze’ye yeniden fosfor bombasıyla saldırdı. Beyaz Fosfor neden yasak?

2014 yılında Gazze’ye düzenlediği saldırılar

Orbit – Bu, İsrail’in fosfor bombasını kullanması, 1980 Konvansiyonel Silahlar Sözleşmesi tarafından yasaklanan bu silahı kullanmasının bir örneği değildir. İsrail, daha önce 2014 yılında Gazze’ye düzenlediği saldırılar sırasında da yasaklı bombayı kullanmıştı.

Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Kerame bölgesi

İsrail, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Kerame bölgesinde, yoğun nüfuslu bir bölgeye fosfor bombasıyla saldırdı. Filistin Dışişleri Bakanlığı sosyal medyada konuyla ilgili bir paylaşım yaparak “İşgalci İsrail, Filistinlilere karşı uluslararası yasaklı olan beyaz fosfor kullanıyor.” ifadelerini kullandı.

Fosfor bombası, beyaz fosfor

Fosfor bombası, beyaz fosfor adı verilen kimyasal maddeyi içeren bir patlayıcıdır ve 1980 Konvansiyonel Silahlar Sözleşmesi tarafından yasaklanmıştır. Bomba patladığında beyaz fosfor parçacıkları çevreye dağılır. Fosfor maddesi oksijenle temas ettiğinde kendiliğinden yanar ve 800 dereceye kadar ısınır. İnsan derisiyle temas ettiğinde ciddi kimyasal yanıklara neden olabilir, hatta kemiklere kadar nüfuz edebilir. Fosfor dumanının inhalasyonu (ciğerlere çekilmesi) ciddi yaralara veya yanıklara yol açabilir. Bu bomba, insan sağlığına ve çevreye zarar veren etkilere sahiptir. Yangınlara neden olabilir, ormanları, tarım alanlarını ve su kaynaklarını yok edebilir.

İsrail’in ilk fosfor bombası kullanımı değil

Bu saldırılar İsrail’in ilk fosfor bombası kullanımı değildir. İsrail, 2014 yılında yaptığı Koruyucu Hat Operasyonu adlı saldırılar sırasında da Tuffah, Şecaiyye ve Zeytun semtlerine fosfor bombalarıyla saldırmıştır. Bu saldırılar, uluslararası raporlara göre “en uzun ve en şiddetli” olarak tanımlanmıştır. Saldırılarda Gazze’nin altyapısı ciddi şekilde zarar görmüş, sanayi tesisleri yıkılmış ve ekonomi çökmüştür. Bu saldırılar sonucunda 65.000 Filistinli evsiz kalmış, 2.158 Filistinli hayatını kaybetmiş ve 11.000’den fazla kişi yaralanmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberi Paylaş:

Son dakika