Bakan Yumaklı: Ağaç zararlıları, ormanlara yangınlardan daha fazla zarar veriyor

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, “Ağaç zararlıları ve hastalıkları ormanlık alanlara, yangınlardan 5 kat daha fazla zarar veriyor.” dedi.

 

Kastamonu Üniversitesi’nde düzenlenen UNECE/FAO “Değişen İklim Koşullarında Türkiye’de Ormancılık Politikası Diyaloğu Programı”na katılan Yumaklı, burada yaptığı konuşmada, üç gün süren toplantının, ormancılık ve orman politikaları konusunu gündeme getirecek önemli bir toplantı olduğunu söyledi.

Ormanların binlerce canlıya ev sahipliği yaptığına işaret eden Yumaklı, “Bir veri var, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 25’i barınmak, geçinmek ve yiyecek temin etmek için ormana bağlı yaşamak durumunda. Yine dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 40’ı ısınmak ve yemek ihtiyacını gidermek için yakacak olarak ormanları kullanmakta. 60 milyondan fazla insan da orman endüstrisinde istihdam edilerek geçimini sağlamaktadır.” diye konuştu.

Sürdürülebilir orman yönetiminin önemli olduğunu vurgulayan Yumaklı, “İklim değişikliği artık bizler için makalelerin konusu, konferansların, seminerlerin konusu değildir. İklim değişikliği artık hayatımızın tam göbeğinde. Bütün davranış biçimimizi her konuda etkileyecek olan çok önemli bir gerçektir. Günlerdir takip ediyorsunuz, orman yangınları var. Ama çok şükür her geçen gün çok daha hızlı müdahale ediyoruz. Orman teşkilatının hem ekipman olarak hem de kabiliyet olarak kendisini geliştirmiş olmasıyla, iyi planlamayla, mücadele edecek güçlerimizin çok iyi koordinasyonu ve konuşlanmasıyla önemli bir başarı elde edildi.” ifadesini kullandı.

Bakan Yumaklı: Ağaç zararlıları, ormanlara yangınlardan daha fazla zarar veriyor

Ormanlarla ilgili üç safha olduğunu anlatan Yumaklı, şöyle devam etti:

“Birincisi yangın öncesi, ikincisi yangın esnasındaki, üçüncüsü de yangın sonrasındaki safha. İkinciyi biliyoruz. 7 milyar fidanı toprakla buluşturdu bu ülke. Bunu da aşacak. Eğer biz yangın çıkmamasını sağlarsak başarılıyız. Çıkan yangına işte 10 dakikada müdahale ettik, 3 saatte söndürdük, bilmem ne kadar hektar yandı. İstatistiklere baktık, azalttık. Biz bunu başarı olarak görmüyoruz. Görmememiz de gerekir. Biraz önce söyledim. Bu ekosistemde sadece bizler yaşamıyoruz.”

Ağaç zararlıları ve hastalıklarına da değinen Yumaklı, “Ağaç zararlıları ve hastalıkları ormanlık alanlara, yangınlardan 5 kat daha fazla zarar veriyor. Yani mücadelenin büyüklüğünü anlatması açısından çok önemli. O yüzden Orman Genel Müdürlüğü Teşkilatı, Tarım ve Orman Bakanlığının diğer birimleriyle beraber yaklaşık 50 türdeki zararlıya karşı mücadele etmektedir. Bu mücadele de biyolojik mücadele, altını çizelim. Yaklaşık 54 üretim istasyonunda 8 farklı türde 650 bin faydalı organizma üretilerek ormanlarımıza salınmaktadır.” bilgisini paylaştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberi Paylaş:

Son dakika