Adalet Bankanı Tunç’tan AİHM’e BYLOCK kararı tepkisi!

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Türkiye aleyhinde aldığı karara tepki gösterdi. Adalet Bakanı Tunç’tan AİHM’e BYLOCK kararı tepkisi!

AİHM yetkisini aşarak delil incelemesi yaptı

Orbit – Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, AİHM’in yetkisini aşarak delil incelemesi yaptığını ve kararın kabul edilemez olduğunu belirtti.

FETÖ üyesi olduğu tespit edilen bir kişinin başvurusu

Tunç, Türk mahkemeleri tarafından yapılan yargılama sonucunda FETÖ üyesi olduğu tespit edilen bir kişinin başvurusuna ilişkin ihlal kararı veren AİHM’in, ulusal mahkemelerin delil değerlendirme yetkisini inceleme konusu yaparak yetkisini aştığını ifade etti.

AİHM’in kendi içtihatları

AİHM’in kendi içtihatlarında defalarca delilleri değerlendirme yetkisi olmadığını belirttiği halde, FETÖ yargılamaları konusunda delil değerlendirme yoluna gittiğini vurgulayan Tunç, AİHM’in tarafsız bir yargılama yapmayacağını en baştan belli ederek hukuka ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı bir karar verdiğini söyledi.

AİHM kararına itiraz

Tunç, ülkemizin ulusal mevzuata ve uluslararası yükümlülüklere uygun olarak yaptığı terörle mücadelesinde kararlılığını sürdüreceğini belirterek, hükümetin AİHM kararına itiraz ettiğini ve ayrıntılı bir şekilde bilgilendirildiğini ifade etti.

Türk mahkemeleri tarafından FETÖ üyesi olduğu tespit edildi

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Türkiye aleyhinde verdiği karara tepki gösterdi. Tunç, AİHM’in yetkisini aşarak delil incelemesi yaptığını ve bu kararın kabul edilemez olduğunu ifade etti. Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, AİHM’in Türk mahkemeleri tarafından FETÖ üyesi olduğu tespit edilen bir kişinin başvurusu üzerine ihlal kararı verdiğini duyurdu.

AİHM bir temyiz mahkemesi değil

Tunç, AİHM’in bir temyiz mahkemesi olmadığına vurgu yaparak, ulusal mahkemelerin delillerin kabul edilebilirliği ve nasıl değerlendirileceği konularında yetkili olduğunu belirtti. AİHM’in bu konuda yerleşik içtihatları hatırlatan Tunç, AİHM’in Yalçınkaya kararında bu içtihattan ayrıldığını ve delil değerlendirmesi yaparak yetkisini aştığını ifade etti. AİHM’in FETÖ yargılamalarında delil değerlendirmesi yoluna gittiğini belirterek, hükümetin AİHM’e ayrıntılı bilgi verdiğini ve itiraz ettiğini ancak AİHM’in tarafsız bir yargılama yapmayacağını göstererek hukuka ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı bir karar verdiğini söyledi.

Terörle mücadele hukuki

Türkiye’nin terörle mücadelesinin ulusal mevzuata ve uluslararası yükümlülüklere uygun olarak devam edeceğini vurgulayan Tunç, AİHM’in kararının hükümetin kararlılığını etkilemeyeceğini belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberi Paylaş:

Son dakika