Kanser Aşısı çalışmalarından yüz güldüren sonuçlar gelmeye başladı…

Biontech aşısıyla salgınla mücadelede etkin rol oynayan Dr. Uğur Şahin ve ekibi pandemi öncesinde başladıkları kanser aşısı çalışmalarına döndü. Pandemi tecrübesiyle oldukça ilerleyen bilim adamları ilk sonuçların olumlu olduğunu açıkladı.

Car-t tedavisi kabaca şöyle, belirli kanser hücrelerinin ürettiği, normal sağlıklı hücrelerin üretmediği zararlı bir protein var.

Bu proteini hedef alan car t hücreleri, hastalara aşılanıyor. Ve hastadaki kanserli hücrelere bu car-t hücreleri saldırıyor.

Ve bu saldırının etkisini artırmak için son olarak claudin-6’yı kodlayan mrna bazlı bir aşı uygulanıyor. dendritik hücreler mrna’yı alır ve claudin-6 proteinleri üretir.

Bu kanser proteinin artışı, düşmana karşı bizi tetiğe geçirir ve kanser hücrelerine saldırmak için car t hücreleri aktivitelerini artırır.

Çalışma henüz yeni, eksikleri var ve daha geniş deney grubu üzerinde denenmesi gerekiyor ama ana fikir ve kansere yaklaşım usulü göz önüne alındığında gayet heyecan verici.

Ne bu mrna aşıları ne de car-t hücreleri uğur şahin ile başlamadı belki ama bunu tartışmak kısır bir tartışma olur, bilim kimsenin tekelinde değil birikimli ilerler, ama kesin olan şu ki, hocayı ve ekibini tebrik ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberi Paylaş:

Son dakika

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam engelleyici sebebiyle sitemizi görüntüleyemiyorsunuz. Lütfen kapatın ve tekrar deneyin.