Erdoğan’dan Suudi Arabistan açıklaması: Yeni dönemde ilişkilerimizi geliştireceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Suudi Arabistan’a gitti. Yolculuk öncesi Havalimanı’nda yeni dönemde ilişkileri geliştireceğiz dedi. Türkiye ile Suudi Arabistan arasında en sorunlu konu Cemal Kaşıkçı cinayeti idi. Türkiye Cemal Kaşıkçı cinayeti dosyasını Suudi Arabistan’a devretti kriz çözüldü. Suudi Arabistan ile ekonomi alanında önemli anlaşmalar bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suudi Arabistan açıklamaları şöyle:

Erdoğan’dan Suudi Arabistan’a zeytin dalı

Yeni dönemin başlaması gayretinde olacağız. Suudi Arabistan ile sağlık, enerji, gıda güvenliği, tarım teknolojileri, savunma sanayi ve finans gibi alanlarda iş birliğimizi artırmanın müşterek menfaatimize olduğuna inanıyor ve görüyorum. Özellikle yenilenebilir ve temiz enerji teknolojileri başlıklarında ciddi potansiyelimizin olduğunu görüyoruz. İnşallah bu hususları görüşecek, enine boyuna değerlendireceğiz. Bölgesel ve uluslararası gelişmeler de gündemimizde olacak. Körfez bölgesindeki kardeşlerimizin istikrarına ve güvenliğine, kendi istikrar ve güvenliğimiz kadar önem verdiğimizi her vesileyle ifade ediyoruz. Tehditlerin gitgide karmaşıklaştığı bu dönemde diyalog ve iş birliği, tüm bölgemizin güvenlik ve istikrarı bakımından zaruridir.

Ziyaretim, 2 kardeş ülke olarak yeni bir iş birliği dönemini başlatma yönündeki ortak irademizin tezahürüdür.

Suudi Arabistan’ı hedef alan İHA ve füze saldırılarını bir kez daha kınıyorum.  Ziyaretimin karşılıklı güven ve saygı temelinde daha da güçlenmesini temenni ediyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberi Paylaş:

Son dakika

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam engelleyici sebebiyle sitemizi görüntüleyemiyorsunuz. Lütfen kapatın ve tekrar deneyin.