Ece Üner Çanakkale’de orman yangınını Akbelen’e bağlamaya kalktı!

Çanakkale’de başlayan orman yangınında birçok köy boşaltıldı, yangın şehir merkezine çok yaklaştı. Sunucu Ece Üner, yangın üzerinden iktidarı eleştirdi. Devlet Bahçeli’den sert tepki geldi. Ece Üner Çanakkale’de orman yangınını Akbelen’e bağlamaya kalktı!

Ece Üner’in konuşması, sosyal medyada gündem oldu

Orbit – Çanakkale’de yaşanan yangınla ilgili konuşan ünlü sunucu Ece Üner’in konuşması, sosyal medyada gündem oldu. Yangın sonucunda birçok köy boşaltılmış ve yangın şehir merkezine yaklaşmıştı. Ece Üner, sosyal medya üzerinden yaptığı konuşmasında yangın bölgesinde devam eden ağaç kesimleriyle ilgili eleştirilerde bulundu.

Yangın nedeniyle hükümeti suçladı

Üner, “Bazıları yangından mal kaçırır gibi Akbelen’de ağaç kesmeye devam ediyor” diyerek bu durumu eleştirdi. Ayrıca, doğanın insan ihtiyaçlarına yetecek kadar kaynaklara sahip olduğunu ancak açgözlülerin ve suç ortaklarının hırsının bu kaynakları tükettiğini belirtti. İklim krizinin şiddetlendiği bir dönemde, ağaç kesimlerinin devam etmesini eleştiren Üner, ormanları korumaya çalışan insanların dahi şiddete maruz kaldığına dikkat çekti. Konuşmasında, insanların doymayana kadar tüketmeye devam etmesinin doğaya ve geleceğe zarar verdiğini vurgulayan Üner, bu açgözlülüğün sınırlarının olmadığını ifade etti. Konuşmasıyla Üner, doğa ve çevre konularında duyarlılık yaratmayı amaçladı.

Böylesi bir açgözlülüğü doyurabilecek bir servet

Ünlü sunucu, gazeteci ve spiker Ece Üner konuşmasında, “Bazıları yangından mal kaçırır gibi Akbelen’de ağaç kesmeye devam ediyor. Gördüğünüz gibi bizi doyuran toprak ana. Bazılarının gözünü doyuramıyor. Onun için gözünüzü toprak doyursun bile diyemiyoruz. Çünkü doğada bizim ihtiyacımıza yetecek kadarı var. Ama sermayenin ve suç ortaklarının ihtiraslarına yetecek kadar yok, Gözleri doymayanlar gözümüzün içine baka baka ciğerlerimizi işte böyle söküyor. İklim krizi böylesine şiddetlenirken bir ağaç gölgesinden daha büyük bir servet. Ben düşünemiyorum ama gelin görün ki böylesi bir açgözlülüğü doyurabilecek bir servetti. Henüz icat edilmedi.

En iyisi siz iyi aksırıncaya tıksırıncaya kadar yiyin

En iyisi siz iyi aksırıncaya tıksırıncaya kadar yiyin. Son ırmak kuruyana, son balık ölene, son ağaç yok olana kadar devam. Yiyin. Ormanlar milli serveti, milli servetten yiyin. Milli serveti korumaya çalışan milleti coplarken yiyin. Ormanda bir dal kesenin başını keserim diyen atalarımıza rağmenliğin, yaş kesen, baş keser, olsun kesin yiyin. Kömür de bitinceye, biz de bitinceye, hayat da bitinceye kadar yiyin. Dünya yanarken her ağaca, Dünyada kalan son ağaç gibi davranmak yerine dünyada son bir ağaç bile kalmasın diye yiyin. Orada Akbelen’de analar ağlamıyormuşçasına, sonunda hepimizin anası ağlamayacakmışçasına iyi. Öyle yağma yok ama halk örgütlü bir şekilde direndikçe öyle yağma da yok.’’ İfadelerini kullandı.

 

Devlet Bahçeli’den sert tepki: Şerefsiz bir bühran!

Devlet Bahçeli, “Allah’ın izniyle son kıvılcımın söndürülmesine kadar mücadele sürecektir. Elbette yangınların nasıl ve neden çıktığı ilerleyen günlerde ayrıntısıyla tespit edilecektir. Ancak sosyal medyaya üşüşmüş bazı alçakların yangının imar rantı gayesiyle çıkarıldığını iddia etmeleri sefil ve şerefsiz bir bühtandır. Böylesi zamanlarda ortalığı bulandıranların deşifre edilip yakalarından tutulması, hukuk ve demokrasi namusunun da bir gereğidir” ifadelerini kullandı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberi Paylaş:

Son dakika

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam engelleyici sebebiyle sitemizi görüntüleyemiyorsunuz. Lütfen kapatın ve tekrar deneyin.