Askere almadaki yolsuzluk iddiası üzerine harekete geçti: Zelenskiy tüm bölge komutanlarını görevden aldı!

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi’nin bir kararıyla ülkedeki tüm bölgelerin askeri komiserlerinin görevden alınmasını öngören bir kararnameyi imzaladı. Askere almadaki yolsuzluk iddiası üzerine harekete geçti: Zelenskiy tüm bölge komutanlarını görevden aldı!

Askere alma ve sosyal destek merkezlerinin teftiş sonuçları hakkındaki kararı

Orbit – Kararnamenin, Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi’nin askere alma ve sosyal destek merkezlerinin teftiş sonuçları hakkındaki kararının yürürlüğe konmasını hedeflediği belirtilmektedir.

Yolsuzlukla mücadele çabalarının bir parçası

Bu karar, üzerinde yapılan denetimlerin sonuçlarına dayanmaktadır ve askerlik şubeleri yetkilileri hakkında çeşitli ceza davaları ve şüphelerin bulunduğunu da ifade etmektedir. Bu nedenle, tüm bölgelerin askeri komiserleri görevden alınmaktadır. Kararname, resmi yayın organlarında yayımlandığı gün yürürlüğe girecektir. Bu adım, ülkedeki askere alım sistemindeki yolsuzlukla mücadele çabalarının bir parçası olarak kabul edilmelidir.

Dnipro şehrinde iki daire satın aldı

Devlet Başkanı Zelenskiy, yeni askeri komiserlerin atanmadan önce Ukrayna Güvenlik Servisi tarafından denetleneceğini kaydetmişti.

Yerel basında çıkan haberlere göre, geçen ay bazı bölgelerin askerlik komiserliklerinin askere alım sürecinde görevi kötüye kullandığı, rüşvet aldığı ortaya çıkmıştı.

Gazeteciler, Odessa Askeri Komiseri Yevgeniy Borisov’un İspanya’da pahalı mülkiyeti ve lüks arabaları olduğunu ortaya çıkarmasının ardından Borisov vatandaşlara askerlik yapmaya uygun olmadığını gösteren belgeler satmakla şüphelenerek gözaltına alınmıştı.

Kolluk kuvvetleri, ayrıca Dnepropetrovsk askeri komiserinin de Rusya’nın Ukrayna’ya karşı açtığı savaş döneminde babası adına birkaç araba tescil ettirdiğini ve Dnipro şehrinde iki daire satın aldığını duyurmuştu.

Ukrayna Ulusal Yolsuzluğu Önleme Ajansı Başkanı Aleksandr Novikov, 135 askeri komiserin yaşam tarzının denetlendiğini ve çoğunda pahalı mülkiyetin bulunmadığını aktarmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberi Paylaş:

Son dakika

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam engelleyici sebebiyle sitemizi görüntüleyemiyorsunuz. Lütfen kapatın ve tekrar deneyin.