Virgin Orbit Görevini Yıl Sonuna Kadar Tamamlayacak!

irgin Orbit, Birleşik Krallık’tan ilk lansmanı için onay almanın planlanandan daha uzun sürdüğünü kabul etti, ancak yine de görevi yıl sonundan önce gerçekleştirmeyi bekliyor. Virgin Orbit Görevini Yıl Sonuna Kadar Tamamlayacak!

Birleşik Krallık Sivil Havacılık Otoritesi

Orbit – Virgin Orbit CEO’su Dan Hart, 7 Kasım’daki üçüncü çeyrek mali sonuçlarının açıklanmasının ardından yaptığı bir kazanç çağrısında, Birleşik Krallık Sivil Havacılık Otoritesinin (CAA) “Start Me” için bir fırlatma lisansı vermesini engelleyen herhangi bir “gösterici” olmadığını söyledi. İngiltere’deki Spaceport Cornwall’dan “yukarı” görevi ancak sürecin ertelendiğini söyledi. “Oyunda önemli bir sorunumuz yok” dedi. “Bu, Birleşik Krallık’tan şimdiye kadarki ilk uzay lansmanı Yeni bir takım düzenlemeler, yeni bir ekip var. Onlarla çok yakın çalışıyoruz ve bu sadece zaman aldı.”

LauncherOne roketi

Virgin Orbit, bir keresinde fırlatmayı bu yaz gerçekleştirmeyi planlamış ancak birkaç kez ertelemişti. Geçen ay, şirketin “Kozmik Kız” lakaplı Boeing 747 uçağı, görev için gerekli olan LauncherOne roketi ve diğer ekipmanlarla birlikte uzay limanına gelirken, görevde uçan uydular fırlatılmaya hazırlanırken. Misyonun bu ay en kısa sürede başlatılması planlanıyor, ancak Virgin Orbit hala bir CAA fırlatma lisansı bekliyor ve Spaceport Cornwall da ajanstan bir uzay limanı lisansı bekliyor. Çağrıda Hart, CAA’nın lisansları ne zaman vermesini beklediğini tahmin etmedi.

beklediğimizden daha uzun sürüyor

“İyi haber şu ki, bir gösterici veya üzerinde çalıştığımız büyük bir sorun görmüyoruz” dedi. Ancak, beklediğimizden daha uzun sürüyor ve beklediğimizden biraz daha fazla çaba gerektiriyor.” CAA, Virgin Orbit ve Spaceport Cornwall lisans başvurularının durumu hakkında kamuya açıklama yapmadı. Gecikmeler, 4 Kasım’da bu gecikmeleri eleştiren ve lisans başvurularını gözden geçirmek için daha fazla personelin atanmasını isteyen bir rapor yayınlayan Avam Kamarası komitesinin dikkatini çekti . Raporda, “Bu ilk lisans başvuruları grubu için, Ulaştırma Bakanlığı, lisanslama sürecinin bu yıl fırlatma fizibilitesini engellememesini sağlamak için CAA’ya ek kaynak sağlamalıdır” dedi.

ABD Federasyonu Havacılık İdaresi

CAA’nın lisanslama faaliyetlerine aşina olan ve arka planda konuşan bir kaynak, CAA’nın şu anda lisans başvuruları üzerinde çalışan yaklaşık 50 kişinin bulunduğunu ve bu sayının raporda belirtilen 35 kişiye çıktığını kaydetti. Bu, ABD Federasyonu Havacılık İdaresi‘nin Ticari Uzay Taşımacılığı Ofisi’nden CAA’ya geçici olarak atanan bir kişiyi içeriyordu. CAA sözcüsü yaptığı açıklamada, “Bir dizi uzay endüstrisi lisans başvurusunu destekleyen kanıtları, İngiltere’nin fırlatılması için uzay lisansları vermek için güvenlik, güvenlik ve çevre dahil olmak üzere yasal gereklilikleri karşılayıp karşılamadıklarını belirlemek için değerlendiriyoruz” dedi. Uzay Haberleri. “Birleşik Krallık uzay sektörünü ilerletmeye yardımcı olmaya ve tüm taraflarla proaktif olarak çalışmaya devam etmeye kararlıyız. Bunun bir parçası olarak, kamu güvenliğine öncelik vermek amacıyla bunu yapmamız ve operatörler tarafından atılan adımların güvenlik risklerini makul ölçüde uygulanabilir olduğu kadar düşük düzeyde yönetmesinden emin olmamız önemlidir.”

Ocak ayındaki başarılı lansmanlar

Bu gecikmeler, Virgin Orbit lansmanlarının programını etkiledi. Virgin Orbit, altı lansman öngören yıla girerken ve Ağustos ayında hala dört lansman gerçekleştirmesi beklenirken, Hart, şirketin bu yıl sadece üç lansman öngördüğünü ve Cornwall lansmanının Ocak ayındaki başarılı lansmanlardan sonra üçüncü lansman olduğunu söyledi. ve Temmuz. Bu program, “düzenleyici onayların zamanlaması, yüksek değerli yükler için sertifika alma çabalarımız ve uydu hazırlığı tarafından yönlendirildiğini” söyledi. Birleşik Krallık’ta lansman için hazırlanmakta olan zorluklara rağmen, Virgin Orbit havadan fırlatma sistemini diğer ülkelere sunma stratejisine bağlı kalmaya devam ediyor. Hart, tümü son aylarda imzalanan Avustralya, Lüksemburg ve Güney Kore’de en azından havadan fırlatma hizmetleri sağlamayı araştırmak için yapılan çağrı anlaşmalarında bahsetmişti.

“İzleyen ve öğrenen birkaç ülke var”

Hart, “İzleyen ve öğrenen birkaç ülke var” dedi. “Bu aktivitenin tekrar tekrar uygulayabileceğimiz bir plan oluşturmamıza yardımcı olacağını düşünüyorum.” İkinci çeyrekte gelir kaydetmeyen Virgin Orbit, üçüncü çeyrekte 30,9 milyon dolar gelir elde etti. Finans Direktörü Brita O’Rear, gelirin Temmuz ayında gerçekleştirilen bir lansmandan ve “diğer tescilli misyon benzersiz fırlatma hizmeti faaliyetlerinin yanı sıra finanse edilen çalışmalardan” geldiğini söyledi. Lansman ve diğer gelirler arasındaki ayrımı bozmadı. Şirket, artan gelire rağmen, faiz, vergi, amortisman ve amortisman öncesi (FAVÖK) 42.9 milyon dolarlık negatif düzeltilmiş kazanç ve 52.5 milyon dolarlık negatif serbest nakit akışına sahipti. Şirket, çeyreği eldeki 71 milyon dolarlık nakitle bitirdi, ancak 4 Kasım’da Virgin Group’tan 25 milyon dolarlık yeni fon sağladı.

ABD Uzay Kuvvetleri Taktiksel Duyarlı Uzay

Hart, yeni pazarlar konusunda iyimserdi ve şirket gelecek yıl lansman oranını en az ikiye katlamayı bekliyor. Buna, Eylül ayında ABD Uzay Kuvvetleri Taktiksel Duyarlı Uzay (TacRS) sözleşmesini Firefly Aerospace’e kaybetmesine rağmen ABD ordusunun yanıt veren uzay talebinin artması da dahildir. “Taktik olarak duyarlı lansman bizim için önemli bir pazar alanı ve bu müşteriyle yakın çalışmaya devam edeceğiz” dedi. Şirketin teklifi teknik yetenekler açısından çok yüksek puan aldı, ancak Hart şirketin kayıptan hayal kırıklığına uğramasına rağmen bir protesto düşünmediğini söyledi. “Bunun yerine, onlar için oyunun kurallarını değiştireceğini düşündüğümüz bir çözüm sunmak için bu müşteriyle çok yakın çalışıyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberi Paylaş:

Son dakika