Orbit Haber

Roket Virgin Orbit Uzay lansmanı için İngiltere’den geldi!

Roket Virgin Orbit Uzay lansmanı için İngiltere’den geldi!
05 Kasım 2022 - 21:50

İngiltere topraklarından ilk yörünge görevini gerçekleştirecek roket, uzay limanına teslim edildi. Virgin Orbit’in LauncherOne aracı, Cuma günü geç saatlerde yapıldığı Kaliforniya’dan askeri bir uçakla Newquay, Cornwall’a geldi. Roket Virgin Orbit Uzay lansmanı için İngiltere’den geldi!

Virgin orbit Dünya’nın birkaç yüz kilometre yukarısında yolculuk yapacak

Roket şimdi, önümüzdeki ay gerçekleşmesi muhtemel olan uzay uçuşu için hazırlanacak. Çoğu Birleşik Krallık’ta inşa edilen dokuz ayrı uydu, virgin orbit Dünya’nın birkaç yüz kilometre yukarısında yolculuk yapacak. Spaceport Cornwall’ın başkanı Melissa Thorpe, roketin boşaltıldığını ve Newquay’in entegrasyon tesisine götürüldüğünü görmek için oradaydı.

“Bu noktaya gelmek için sekiz yıl gerçekten sıkı bir çalışma”

“Ve daha geçen hafta o kadar çok şey yaşadık ki. Bam, bam, bam – uydular ve gelen taşıyıcı uçaktan yer destek ekipmanına ve şimdi rokete kadar arka arkaya heyecan verici anlar. Almak zor. hepsi içinde,” dedi.

Fırlatma sistemi, değiştirilmiş bir yolcu 747 kullanıyor

İngiltere’den ilk yörünge görevi, İngiliz girişimci Sir Richard Branson’ın Virgin Orbit şirketi tarafından geliştirilen “yatay”, havadan fırlatılan bir sistem kullanacak. Los Angeles County’deki Long Beach’te bulunan firma, roketlerini Cosmic Girl adlı değiştirilmiş bir Virgin Atlantic jumbo kanadının altından uzaya gönderiyor. Şirketin bugüne kadarki tüm görevleri, Pasifik üzerinde, Kaliforniya sahilinin hemen dışında gerçekleştirildi.

İngiltere lansmanı ABD dışında gerçekleşecek ilk lansman olacak.

İngiliz misyonundaki tüm katılımcılar – uzay limanı, Virgin Orbit ve uydu yapımcıları – hala Sivil Havacılık Otoritesinden operasyonel lisanslarını bekliyorlar. Devlet kurumu, Birleşik Krallık’taki ticari uzay uçuşlarını düzenlemekten sorumludur. Bu evrakın herhangi bir gün yayınlanması bekleniyor. Bu arada Newquay’de de hazırlıklar hız kesmeden devam edecek. Cornwall’a uçan Kozmik Kız, uçuş provalarına şimdiden başladı.

Roket için yakıt ikmal kuleleri

Ayrıca tüm yer destek ekipmanları California’dan geldi. Bu, roket için yakıt ikmal kulelerini içeriyordu. Ve uzaya giden dokuz uydu birer birer dağıtıcılarına yerleştiriliyor – doğru yükseklikte olduklarında onları roketin tepesinden itecek sistemler. Cuma günü sıra, ilk Galler uydusu olan ForgeStar-0’daydı. Cardiff’ten Space Forge tarafından inşa edilen bu ekmek kızartma makinesi büyüklüğündeki uzay aracı, uzayda gelişmiş malzemeler yapacak geleceğin uyduları için teknolojiler gösterecek.

Sitemizde yayınlanan haberler telif ile korunmaktadır. Haberleri kopyalamayınız.

PartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHatti.comPartnerHatti.com