Orbit Haber

Delil kod adlı azılı PKK’lı terörist Hüsamettin Tanrıkulu Sezgin Tanrıkulu’nun akrabası mı?

Delil kod adlı azılı PKK’lı terörist Hüsamettin Tanrıkulu Sezgin Tanrıkulu’nun akrabası mı?
04 Kasım 2022 - 22:29

Yunanistan’daki Lavrion Kampı’nda PKK için sabotaj eğitimi alarak sansasyonel eylem amacıyla örgüt tarafından Türkiye’ye gönderilen ‘Delil’ kod adlı terörist Hüsamettin Tanrıkulu hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.  Hazırlanan iddianamede Hüsamettin Tanrıkulu’nun, ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ ve farklı suçlardan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi. Delil kod adlı azılı PKK’lı terörist Hüsamettin Tanrıkulu Sezgin Tanrıkulu’nun akrabası mı?

illegal yollarla Türkiye’ye giriş

 Orbit – Yunanistan’da PKK/KCK terör örgütü faaliyetlerinde kullanılan ve Doğu Attika bölgesinde bulunan Lavrion Kampı’ndan illegal yollarla Türkiye’ye giriş yapan ve PKK/KCK’nın talimatı ile büyükşehirlerde silahlı ve bombalı sansasyonel eylem hazırlığındaki ‘Delil’ kod adlı Hüsamettin Tanrıkulu, İstanbul’da yakalanmış ve çıkarıldığı nöbetçi hakimlikçe tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

sansasyonel nitelikte eylem

Konuya ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma tamamlandı. Hazırlanan iddianamede, şüpheli Tanrıkulu’nun ideolojik ve sabotaj eğitimi alarak illegal yollardan ülkemize giriş yapmış olabileceği, PKK/KCK terör örgütü adına ülkemizde silahlı, bombalı, Dronlu tarzda sansasyonel nitelikte eylem gerçekleştirebileceği şeklinde istihbarat bilgileri bulunduğu kaydedildi.

  İstanbul’da bulunan köprülere yönelik eylem arayışı içerisinde olunduğu vurgulandı

Hazırlanan iddianamede, terör örgütünün, İstanbul’da bulunan köprülere yönelik eylem arayışı içerisinde olduğu ancak eylem yapmanın imkansız olduğunun düşünüldüğü, AK Parti Milletvekilleri, AK Partili şahıslar, AK Parti ilçe binaları ve mahalle bekçilerinin öncelikti eylem hedefi olduğu ve bu tarz eylemlerde talimat beklemeden inisiyatifin eylemi yapacak örgüt mensuplarının olduğu ve bunlardan birinin de şüpheli Hüsamettin Tanrıkulu olabileceğinin değerlendirildiğinin tespit edildiği kaydedildi.

  Şüphelinin babası Diyarbakır’da HDP il binasında çocuğunun akıbetini araştırmış

Şüpheli Tanrıkulu’nun PKK/KCK terör örgütünün kırsal kadrolarına katılmak üzere Mart 2022 itibariyle Diyarbakır ilinden ayrıldığının aktarıldığı iddianamede, şahsın İstanbul ilinde ikamet eden bir akrabasının yanına iş bulma ve çalışma maksadıyla gittiği, şahsın terör örgütüne katılımı için Can Karadeniz adlı Diyarbakır Yenişehir HDP eski eş başkanı tarafından yönlendirilmiş olduğu, şüphelinin babası olan Mehmet Tanrıkulu’nun ise aynı zamanda partinin Diyarbakır İl binasına gelerek çocuğunun akıbetini araştırdığı ve onun kaybolmasında partinin eski eş başkanları Can Karadeniz ile Remziye Sızıcı isimli şahısları sorumlu tuttuğunun belirtildiği vurgulandı.

Edirne Meriç’ten Yunanistan’a gitti

Hazırlanan iddianamede, şüpheli Hüsamettin Tanrıkulu’nun Edirne Meriç’ten Yunanistan’a gittiği, Lavrion Kampında silah ve bomba eğitimi aldığı, eylem yapmak üzere Türkiye’ye dönüş yaptığı, şüphelinin sosyal medya hesaplarından da anlaşılacağı üzere Delil (K) ismini kullandığı, PKK/KCK’nın söylemleri ile birebir aynı şekilde bizzat kendisi tarafından yapılan konuşmalarının bulunduğu ve örgütün hiyerarşik yapısı içerisine girdiğinin belirlendiği kaydedildi.

‘silahlı terör örgütüne üye olma’

Hazırlanan iddianamede şüpheli Hüsamettin Tanrıkulu’nun ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi. Şüpheli, önümüzdeki günlerde 29.Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.

Sitemizde yayınlanan haberler telif ile korunmaktadır. Haberleri kopyalamayınız.

PartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHatti.comPartnerHatti.com