Orbit Haber

Dablin Nerede? Dablin neresi? Dablin’de yaşam nasıl?

Dablin Nerede? Dablin neresi? Dablin’de yaşam nasıl?
18 Kasım 2022 - 21:17

İrlanda Dablin hakkında merak edilen tüm detayları sizler için bir araya getirdik. Son dönemlerde her anlamda popüler hale gelen İrlanda, Birleşik Krallığın batı kesiminde bulunan bağımsız bir ada devletidir. Dablin Nerede? Dablin neresi? Dablin’de yaşam nasıl?

İrlanda’nın Başkenti Dablin

Orbit – İrlanda’nın başkenti olan Dablin dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı ülke seçilmiştir. Avrupa ülkeleri arasında yaşanabilecek en iyi başkent olan Dablin; sanatı, mimarisi, tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir. Muhteşem tarihi mimarisi, köklü geçmişe sahip okulları, doğal güzellikleri ve hareketli yaşam tarzı ile görülmesi gereken bir şehirdir.

Dablin tarihe ilgi duyanları tatmin etti

Başta Trinity College olmak üzere İrlanda’da yer alan tarihi kolejleri görmeden ayrılmamak gerekir. Özellikle arkeolojik kalıntıların fazlaca yer aldığı İrlanda Ulusal Müzesi, İrlanda’ya gelen herkesin ilk uğradığı yerler arasındadır. St Patrick  Katedrali ve surları ile geçmişte yolculuğa çıkaran Dablin tarihe ilgi duyanları tatmin ettiği gibi gastronomiye ilgi duyanları da keyiflendirir.

Dablin her iki bölgeye başkent

Vikingler tarafından 841 yılında kurulan ve başkent yapılan Dablin günümüzde başkentliğini korumaya devam etmektedir. Dablin, İrlanda şehirlerinin en büyüğü ve Londra’dan sonra gelen en büyük şehirlerden biridir. Beş milyonluk nüfusa sahip olan İrlanda’nın yaklaşık olarak 1 milyonu aşkın kişisi Dablin’de yaşamaktadır. İrlanda’nın tarihteki bağımsızlık mücadelesi sonucunda İrlanda; Kuzey ve Güney İrlanda olarak ikiye ayrılmak zorunda kalmıştır. Dablin her iki bölgeye başkentlik yaptığı gibi Liffey nehri tarafından, Kuzey Dablin ve Güney Dablin olacak şekilde ikiye bölünmektedir. Dablin’de kuzey ve güney bölgesi farklı görünümlere sahiptir. Bölgenin kuzey tarafında çok sayıda alışveriş merkezi ile karşılaşılırken güney kesimde daha çok tarihi yapıları görmek mümkündür.

Dablin’i Keşfedin

Dablin şehrinde seyahat ederken hangi bölge ve konumda olduğunuzu çok pratik bir şekilde öğrenebilirsiniz. Kimseye bir şey sormadan veya kaybolmadan bulunduğunuz konumu kolayca kestirebilirsiniz. Her sokak ve bölgede birden yirmi dörde kadar verilen numaralardan tek sayılar kuzeyde olduğunuzu belirlerken çift sayılar ise şehrin güney bölgesinde olduğunuzu işaret etmektedir. Merkeze yakınlığınızı tespit etmek içinse yine birden yirmi dörde kadar verilen rakamlar küçüldükçe merkeze yakın olduğunuz anlaşılmaktadır. Bu şekilde nerede olduğunuzu kolaylıkla tespit edebilirsiniz. Dablin kenti İrlanda’nın diğer şehirlerine göre daha az yağış alan ve sıcaklığı daha yüksek olan bir kenttir. Ayrıca kozmopolit bir ülke ve öğrenci kenti olduğu için en çok tercih edilen kentlerden biridir.

Dablin’de Yaşam Dablin Nasıl Bir Yer?

Dablin, 1,5 milyon nüfusu ile İrlanda’nın en büyük şehri ve başkentidir. İngiltere kültürü ile yaşayan ülkede insanların tüm ihtiyaçlarını karşılayacak seviyede bir yaşam tarzı bulunmaktadır. Kozmopolit bir şehir olarak geçmiş tarihi kültürü ve gezilecek birçok yeri bulunmaktadır.

Dablin Avrupa ülkeleri arasında en düzenli ve yaşanılacak şehir

Mimarisi, tarihi, sanat eserleri ve müzeleri dikkat çeken yerlerden bazılarıdır. İrlanda’nın diğer şehirlerinden daha çok ziyaret edilen Dablin düzenli ve suç oranı çok düşük bir bölgedir. Dablin Avrupa ülkeleri arasında en düzenli ve yaşanılacak şehir olarak seçilmiştir.

Dablin, Türkiye ve Avrupa ülkeleri arasında ilk tercih edilen yer

Çoğunluğunu genç nüfusun oluşturduğu şehirde canlı ve dinamik bir yaşam hakimdir. Yüksek okulların ve dil kurslarının yer aldığı Dablin, Türkiye ve Avrupa ülkeleri arasında ilk tercih edilen yerler arasındadır. M.Ö. 1. yüzyılda kurulmaya başlanan şehir tarihsel süreçte birçok ülkenin egemenliği altına girmiştir.

İrlanda’nın Gözbebeği Dablin

İrlanda’nın başkenti olan Dablin ülkenin en kalabalık ve en gelişmiş şehridir. Ekonomisi, endüstrisi, eğitimi ve daha birçok özelliği ile Avrupa ülkeleri içerisinde yaşanabilecek en iyi şehirlerin başında gelir. İrlanda Dablin hakkında bilgi almak isteyen kişiler İrlanda tarihini incelemektedir. Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan İrlanda Dablin birçok farklı kültürün bir arada bulunduğu özel yerlerden biridir.

Dablin sanat ve kültür birikimi

Alpha şehir olarak kabul edilen Dablin sanat ve kültür birikimi sayesinde 30 küresel şehirden biri olmuştur. Zenginlik açısından dünyanın onuncu şehri olan İrlanda Dablin hakkında bilgi sahibi olan kişiler kentin ne kadar gelişmiş olduğunun bilincindedir. Özellikle genç kesimin ve öğrencilerin tercih ettiği Dablin’de yaşam son derece hareketlidir.

Başında Dablin geliyor

Avrupa ülkeleri arasında en avantajlı fırsatları sunan Dablin, hem yaşam standartları hem de dil eğitimi açısından önemli lokasyonlardan biridir. İrlanda Dablin hakkında bilgi almak için bu şehre gelen ziyaretçilerden Dablin’i dinleyebilirsiniz. Tarihi alanları, doğal güzellikleri ve daha birçok fırsatı ile her konuda en çok tercih edilen şehirlerin başında Dablin geliyor.

Dablin dünya genelinde en mutlu şehir

Özgün şehirlerden biri olan Dablin dünya genelinde en mutlu şehir olarak biliniyor. Avrupa’nın en önemli destinasyonlarından olan İrlanda Dablin hakkında bilgi almak çok kolaydır. Hemen herkes tarafından hayali kurulan Dablin’de iklim de son derece idealdir. Ilıman bir iklime sahip olan Dablin her mevsim ziyaret edilmeye uygundur.

Dablin’de Yaşamak İçin Sebepler

Öncelikle İrlanda muhteşem doğası ile dünyaca ünlü ülkelerden biridir. Merkezi Dablin kentinde de devasa parklara ve yemyeşil yürüyüş alanları ile karşılaşmanız mümkündür. İrlanda insanları, eskiden beri geleneklerine bağlı ve eğlenmeyi bilen bir halktır. Pubları, eğlence mekânları ve barları ile ünlü kentte sabaha kadar eğlence mekanlarında müzik dinleyerek içkinizi yudumlayabilirsiniz. İrlanda, ada ülkesi olarak kıyılarında yer alan falezli uçurumları ve kartpostal görünümü ile nefeslerinizi kesecektir. Dablin siyah havuz anlamına gelmektedir. Dablin adından esinlenerek üretilen Guinness yani siyah bira Avrupa ülkeleri arasında sadece İrlanda’da bulunmaktadır.

Dablin’de Günlük Yaşam

Dablin’de yaşamak için İngilizce bilmek ve İrlanda çalışma izni gerekmektedir. Genellikle dil eğitiminde Dablin tercih edilmektedir. Uzun dönem Dil eğitimi almak isteyen öğrenciler Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden geliyorsa çalışma izni ile haftada yirmi saate kadar çalışabilirler. Türkiye’den İrlanda’ya yerleşmek için gidecek kişilerin iş başvurusunda bulunduktan sonra başvuru yaptığı şirketin kişi adına çalışma izni çıkartması gerekmektedir.

Sitemizde yayınlanan haberler telif ile korunmaktadır. Haberleri kopyalamayınız.

PartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHattiPartnerHatti.comPartnerHatti.com